Svědectví ženy z Mosulu: pastelky i tělocvik se u IS zavrhují

Bagdád – Přísná pravidla Islámského státu se promítají i do těch nejmenších detailů. Podle deníkových záznamů obyvatelky Mosulu, které zveřejnil server BBC News, bylo v tamních školách dětem například zakázáno používat barevné pastelky. Zrušena byla také tělesná výchova. Mosul v červnu obsadili bojovníci Islámského státu, a tak jako v jiných místech zde přísně uplaťnují svou interpretaci práva šaría.

Irácká učitelka jménem Majs nabízí ve svých zápiscích unikátní pohled do reálií místa pod přísným dohledem radikálních islamistů. „Dulkarnajn je pro lidi ve městě nové jméno. Jde o představitele Islámského státu, který je pověřen dohledem nad vzděláváním v provincii Ninive. Dulkarnajn je Egypťan a jeho hlavním cílem je oddělit dívky od chlapců v základních školách,“ píše Majs ve svém deníku.

Na základě nových nařízení dívky nyní musejí jít do jedné budovy a chlapci do jiné. Dívky, které vypadají na svůj věk vyspěle, musejí nosit volné oblečení a přes obličej závoj. Muži nesmějí vyučovat dívky a ženy nemají dovoleno vyučovat chlapce. Toto rozhodnutí je velmi těžké realizovat jak ve státních školách, tak především ve školách soukromých, které nemají k dispozici velké množství školních budov a učitelů, vysvětluje Majs.

Změněny byly také školní osnovy. Zrušena byla tělesná výchova, kterou nahradily „lekce džihádu“. To je předmět, v němž se studenti učí milovat svatou válku. Islámský stát také nejprve zrušil zeměpis a dějepis, pak si to ale rozmyslel. Zakázána ale byla výtvarná výchova, místo níž se nyní učí arabská kaligrafie. Zcela bylo zakázáno používání barev a barevných pastelek ve školách, líčí učitelka Majs.

Výuka v Mosulu
Zdroj: ČTK/AP, ČT24

Všechna tato nařízení velmi komplikují školní vyučování. Zvlášť nešťastné je zakazování oblíbených aktivit, jako je sport a kreslení, protože tyto činnosti pro děti znamenají celý svět, dodává irácká učitelka.

V severoiráckém Mosulu žilo ještě nedávno 1,8 milionu lidí, po dobytí města Islámským státem ale na 500 tisíc lidí z Mosulu uprchlo. Mezi uprchlíky je množství příslušníků křesťanské, kurdské a dalších menšin, které ve městě žily společně s většinovou arabskou populací vyznávající sunnitskou větev islámu.

Všechny domy, které patřily příslušníkům jedné z nejstarších křesťanských komunit na světě obývající Mosul, byly obsazeny bojovníky Islámského státu. Ti se v nich chovají, jako by jim veškeré zařízení patřilo, popisuje ve svém deníku další obyvatel města Nízár.

Islamisté v ulicích Mosulu
Zdroj: ČTK/AP, ČT24

Stydíme se telefonovat našim křesťanským přátelům, jako bych to byl já nebo některých z mých příbuzných či kamarádů, kdo vůči nim páchá tyto ohavné skutky. Rozhodl jsem se, že nebudu mluvit s žádným členem Islámského státu, který okupuje dům křesťanů v mém sousedství, ani je nebudu zdravit. Nedokážu se dívat na jejich zlé obličeje.

Všiml jsem si také jejich chování při koaličních leteckých útocích. Okamžitě zhasínají světla v domech, které okupují, a někteří odjíždějí v kradených autech na neznámé místo. Obávají se prý, že nálety by mohly být zaměřeny právě na domy křesťanů, poněvadž křesťanští běženci mohli koalici popsat jejich polohu.

Mosul opustila také většina lidí, kteří pracovali v politice, bezpečnostních složkách či justici, uvádí ve svém deníku obyvatel města Fajsal. Islámský stát totiž zřizuje ve městě čas od času kontrolní stanoviště, na nichž prověřuje identifikační průkazy občanů a zadržuje ty, jež podezírá, že se před obsazením města mohli podílet na zatýkání členů IS.

Islámský stát

Radikální organizace vznikla jako odnož al-Káidy v roce 2013. Jejím centrem se stalo první dobyté město Rakká ve východní Sýrii.

V červnu tamní milice obsadila velkou část severního Iráku a postoupila směrem k Bagdádu. Na dobytých územích vyhlašuje samozvaný „chalífát“, v němž přísně uplatňuje svoje vnímání práva šaría.

Terčem nájezdů jsou zejména šíitští muslimové a také všechny nemuslimské skupiny (například jezídové či křesťané).

Nechvalně známé jsou brutální praktiky IS včetně popravování vojáků, západních novinářů nebo humanitárních pracovníků.

Podle CIA mají islamisté na území Sýrie a Iráku na 31 tisíc bojovníků. Navíc k nim odjíždí stále více mladých sympatizantů ze západních zemí.

V poslední době čelí IS v Iráku protiofenzivě kurdských milicí a také náletům ze strany USA, Francie a aliance některých arabských států.

Vydáno pod