Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico podle očekávání přečkal v parlamentu třetí pokus menšinové opozice o jeho odvolání z čela jednobarevné vlády sociálních demokratů (Směr-SD). Mimořádná schůze sněmovny o vyslovení nedůvěry Ficovi probíhala prakticky nepřetržitě od soboty. Po 49 hodinách nakonec došlo k hlasování, ve kterém poslanci Směru-SD premiéra podrželi a poté odmítli žádost opozice, aby se uskutečnila další mimořádná schůze, na níž by návrhu na odvolání čelil šéf sněmovny Pavol Paška.
Slovenská opozice neuspěla s návrhem odvolat premiéra Fica
Opozice nechala svolat mimořádnou schůzi parlamentu poté, co se objevily informace o předraženém nákupu techniky státem kontrolovanou nemocnicí v Piešťanech. Kvůli této aféře minulý týden podala demisi ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská.
Poslanci se k návrhu na odvolání Fica sešli už v sobotu vpodvečer, nepřetržité jednání nebylo u konce ani dnes ráno. Představitelé opozice v reakci na zmiňovanou aféru s nákupem počítačového tomografu pro piešťanskou nemocnici vytkli premiérovi, že jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) důrazně nebojuje proti korupci a klientelismu. Fico kritiku odmítl a jednání sněmovny označil za divadlo před komunálními volbami, které se na Slovensku konají v sobotu.
Opoziční poslanci se netají tím, že schůzi sněmovny chtějí prodlužovat. V rozpravě například četli vzkazy lidí na sociálních sítích nebo zprávy médií týkající se Ficovy vlády, která nastoupila do úřadu na jaře 2012. Podle médií poslanci slovenského parlamentu poprvé v historii země jednali i v neděli.
Odvolání předsedy kabinetu z funkce by podle ústavy znamenalo pád celé vlády, která nastoupila do úřadu na jaře roku 2012. Směr-SD má ve sněmovně ovšem pohodlnou většinu, dokáže tak zablokovat návrhy opozice. A také se tak stalo - pro vyslovení nedůvěry Ficovi hlasovalo 53 poslanců, proti bylo 79 z 133 přítomných zákonodárců.
Krátce po skončení tohoto hlasování se měla na žádost opozice uskutečnit další mimořádná schůze, na níž by měl čelit návrhu na odvolání šéf sněmovny Pavol Paška, a to kvůli jeho působení ve zdravotnických firmách. Místopředseda Směru-SD Paška v minulosti působil i v společnosti, která uspěla v tendru na dodávku zmiňovaného přístroje pro nemocnici v Piešťanech.
Parlament hlasy poslanců Směru-SD ale hned v úvodu této schůze neschválili její program, takže jednání vzápětí skončilo. Zatímco návrh na odvolání člena slovenské vlády sněmovna podle zákona musí projednat, konání schůze o jiných bodech může parlamentní většina zabránit právě neschválením programu.