Moskva - Výbuch v japonské elektrárně Fukušima a blížící se výročí černobylské tragédie obrátily pozornost na kritické jaderné elektrárny ve světě. Čtyři rizikové má i Rusko - Saratov a Rostov jsou v seismicky aktivních oblastech, kolská a novovoroněžská nesplňují mezinárodní normy. Tamní vláda ale atomový program nijak nezpochybňuje.
Rusko má čtyři rizikové jaderné elektrárny
Zaměstnanci Kalininské elektrárny, výstavní skříně ruské jaderné energetiky, se pyšní, že úroveň radiace je tu nižší než v centru jakékoli světové metropole. „Někteří lidé věří, že elektrárny škodí lidem v okolí, ale to je nesmysl,“ podotkl vedoucí směny v Kalininské jaderné elektrárně Valerij Voronin.
Rusko nehodlá chod elektráren přerušit
Nehoda v japonské Fukušimě rozproudila i v Rusku debatu o bezpečnosti jádra. Elektrárny sice procházejí prověrkou, atom má ale pořád zelenou. „Co se stalo v Japonsku, je tragédie, kterou zavinila kombinace různých událostí – zemětřesení, tsunami, ale jaderná energie se bude rozvíjet dál,“ řekl ruský premiér Putin.
Rusko má dvaatřicet reaktorů v deseti elektrárnách. Černobyl vybuchl i bez zemětřesení, zamořil Sovětský svaz, východní Evropu a část Skandinávie. „Ukázal, že následky mohou být katastrofální a nezvratné. Ale od té doby se hodně změnilo. Provedly se důležité úpravy pro vyšší účinnost a bezpečnost,“ vysvětlil supervizor Kalininské jaderné elektrárny Igor Solomasov.
Řešením mají být spolehlivé reaktory nové generace. Rusko získalo několik zakázek na stavbu jaderných elektráren v zahraničí. Pracuje na projektech v Indii, Turecku nebo Íránu. Pětina světových jaderných zařízení je postavená podle ruských a sovětských technologií. V postsovětském prostoru zůstává několik nebezpečných elektráren. Mezi největší hrozby patří arménský Metsamor.