Řidič obviněný ze znásilnění Indky se ve vězení oběsil

Dillí - Jeden z mužů obviněných ze znásilnění a vraždy indické studentky spáchal ve vězení sebevraždu. Jde o řidiče autobusu, ve kterém ženu napadli. Muž se ráno ve věznici oběsil. Jeho obhájce si ale myslí, že šlo o násilnou smrt. Incident ve věznici chce prošetřit ministerstvo vnitra, které násilnou smrt v hlídané cele označilo za „zásadní chybu“.

Řidič byl hlavním obviněným ze skupiny mužů, kteří jsou souzeni za útok na 23letou studentku. V prosinci ji napadli v autobuse v indické metropoli Dillí a hromadně ji brutálně znásilňovali a mučili. Mladá žena o dva týdny později svým zraněním podlehla. Všem dospělým útočníkům hrozí v případě odsouzení trest smrti. Jeden ze skupiny je nezletilý a soud pro mladistvé ho může poslat maximálně na tři roky do nápravného zařízení.

Singh byl stejně jako další čtyři obvinění zadržován na samostatné cele a sledován, aby nespáchal sebevraždu. Zatím tak není jasné, jak se mohl sám zabít. „Zahájili jsme vyšetřování a je předčasné zaujímat stanoviska k detailům události,“ uvedlo ředitelství věznice. Byla nařízena pitva, která by měla objasnit další detaily.

Singhův obhájce A. P. Singh (který s ním není příbuzný) smrt svého klienta potvrdil, ale prohlásil, že ji zavinila policie. „Jak to myslíte, spáchal sebevraždu?“ řekl novinářům. „Byl zabit ve vězení,“ dodal. Právníci už dříve obviňovali policii, že z jejich klientů přiznání „vytloukla“. Otec mrtvého řidiče tvrdí, že prý syna spoluvězni znásilňovali a bili. Když syna navštívil, rozhodně prý nevypadal, že by se chtěl zabít.

Brutální znásilnění vyvolalo v Indii velké pobouření a vzbudilo mimořádnou mediální pozornost i v zahraničí. Následovaly po něm protestní akce v zemi, jejichž účastníci žádali posílení ochrany žen před sexuálními útoky.

Na základě tohoto případu indický prezident Pranáb Mukherdží schválil 4. února tvrdší postihy pro pachatele znásilnění, kterým nově za tento čin hrozí trest smrti. Prezidentský výnos o zločinech namířených proti ženám vstoupil v platnost okamžitě, ale zákon s příslušnými dodatky musí ještě projednat parlament. 

Vydáno pod