Putina děsí úspěšná Ukrajina. Další krok? Možná Kazachstán

Kyjev - Ukrajina pravděpodobně skončí jako Podněstří. Šéf Kremlu chce mít na Ukrajinu páku, kterou je právě nestabilita východu země, říká odborník na Rusko William Pomeranz z Wilson Center s tím, že Putin se nejvíc obává fungující Ukrajiny. Ta by totiž v budoucnu mohla být dávána Rusku za příklad. Pokud by chtěl ruský prezident vyslat Západu vzkaz, zamířil by pravděpodobně do Kazachstánu, myslí si Pomeranz. Hovořil s ním zpravodaj ČT Martin Řezníček.

„Ten nejrealističtější scénář bohužel vypadá tak, že východní Ukrajina bude připomínat Podněstří. Šlo by o dvě ukrajinské oblasti, které nebude ovládat Kyjev, ale ve skutečnosti ani Moskva. To vytvoří nestabilitu nejen na Ukrajině, ale i v Rusku. Ale Putin se rozhodl a jeho prioritou je mít na Ukrajinu páku a tou nejlepší pákou je nestabilní východ země.“ 

Je pokračující vměšování ze strany Ruska pro Západ dlouhodobě zvládnutelné, nebo čekáte, že Západ přijde s něčím novým?  

„To, co se děje na Ukrajině, je přiznání toho, že Západ nemá žádné vojenské řešení. Pokud by došlo na vojenský střet, tak prezident Putin bude vždy moci ovlivňovat a rozhodovat, jaký bude další krok. Západ si tedy uvědomuje, že tuhle krizi vojensky nevyřeší, a ke stejnému závěru došel i prezident Porošenko. To znamená, že Západ se bude pokoušet sankcemi dosáhnout kontroly nad tím, co dělá Rusko. Ukázat Rusku, že bude platit za to, co dělá na východě Ukrajiny. Nemyslím si, že Západ v téhle části světa zasáhne vojensky. Ale měl by velmi vážně přemýšlet o hospodářské pomoci Ukrajině, aby mohla provést změny a přiblížit se Evropě a stát se otevřenější, demokratičtější zemí s tržní ekonomikou. To zaznělo na Majdanu, to zůstává hlavním přáním Ukrajinců, ale je jasné, že tenhle přechod se nestane, pokud bude Ukrajina ve válce.“

Jaká bude reagovat prezident Putin, pokud by Západ posílal Ukrajině víc peněz? Nemůže být nakonec stabilní Ukrajina tím, co Putin chce, aby fungovala jako spolehlivé nárazníkové pásmo mezi ním a Západem? 

„Myslím, že prezident Putin bude mít velké obavy z toho, jak se bude Ukrajina vyvíjet. Jednou z věcí, které nechce, je fungující Ukrajina na ruské hranici, která by Rusům ukázala, že existuje alternativa k němu a jeho stylu vlády. Úspěšná Ukrajina bez dvou východních provincií by se mohla stát něčím - dlouhodobě, ne teď - co by se v Rusku dávalo za příklad. To Putin nechce. Nechce hospodářsky fungující Ukrajinu navázanou na Západ.“

Pokud by se Ukrajinu podařilo nějak stabilizovat, i když to asi nikdy nebude Polsko nebo Německo, může se jiná země v Evropě cítit ohrožená prezidentem Putinem? 

„Myslím si, že Moldavsko by se mohlo stát další hrozbou. Pokud by Putin chtěl vyslat nějaký vzkaz, podobně jako to udělal s Ukrajinou, tak nejpravděpodobnějším místem pro takový vzkaz by byl Kazachstán, a ne Pobaltí. Kazachstán taky není členem NATO a choval se docela neústupně ve svém odporu k tomu, co ruská vláda dělala na Ukrajině. Putin také o kazašské suverenitě nemluvil úplně lichotivě. Pokud má Putin skutečně imperiální ambice - a on o nich mluvil, tenhle celý koncept Nového Ruska je odkazem na část Ruska, která nemá hranice a která patří Rusku, i když ji nelze definovat zeměpisně. Takže pokud zvolí tenhle přístup a zaměří se na Kazachstán, tak by se z toho mohla stát další frontová linie téhle krize.“

Odborník na Rusko: Ukrajině hrozí osud Podněstří (zdroj: ČT24)