Podle průzkumu by se o Hrad utkal Fischer a Švejnar

Praha - Do druhého kola přímé volby prezidenta by nyní postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 24,4 procenta hlasů a Jan Švejnar se 17,8 procenta. Se ztrátou 5,8 bodu by za Švejnarem skončil bývalý premiér a nynější čestný předseda Strany práv občanů ZEMANOVCŮ Miloš Zeman. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Factum Invenio, která ho dnes zveřejnila na svých webových stránkách.

V porovnání s dubnovým průzkumem si Zeman polepšil o dva procentní body. Podpora Fischera a Švejnara se příliš nezměnila. Naopak ztratil předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který v dubnu skončil na čtvrtém místě s 8,3 procenta hlasů. Nyní by byl až šestý s podporou 5,5 procenta lidí.

Schwarzenberga na čtvrtém místě vystřídal podnikatel Tomio Okamura, kterého by volilo 9,9 procenta lidí. Okamura ovšem záměr kandidovat na prezidenta vůbec neohlásil. Za ní by následovala s 6,6 procenta hlasů šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

Dienstbier? Více příznivců ČSSD by chtělo Zemana

O něco menší podporu než Schwarzenberg by získal místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Podle průzkumu by mu dalo hlas 5,3 procenta Čechů. „I mezi příznivci ČSSD má Miloš Zeman vyšší podporu než pravděpodobný stranický kandidát Jiří Dienstbier,“ uvedla k tomu agentura.

Necelých pět procent Čechů by volilo místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku, který v sobotu vyhrál první prezidentské primárky ODS, a to v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Europoslankyni za KDU-ČSL Zuzanu Roithovou by novou prezidentkou rádo vidělo 3,8 procenta lidí. Stejný počet hlasů by obdržel i bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Agentura provedla průzkum ve dnech 19. dubna až 1. května a zúčastnila se ho necelá tisícovka respondentů. K prezidentským volbám by přišlo 66,7 procenta lidí.

Prezident Václav Klaus končí ve funkci v březnu příštího roku, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem 2013. Ostrá kampaň občany zřejmě čeká až na podzim. ODS bude svého kandidáta vybírat ve zmíněných stranických primárkách, které potrvají do června. Svého kandidáta na funkci hlavy státu zatím nemá ani ČSSD.