Podle OSN trpí 28 milionů lidí silnou závislostí na drogách

New York - Situaci na černém trhu s drogami mapuje výroční zpráva OSN. Mezinárodní program pro kontrolu narkotik zjistil, že produkce a spotřeba kokainu a marihuany mírně klesla. Naopak zaznamenal výrazný nárůst výroby takzvaných syntetických drog. Podle zprávy 28 milionů lidí na světě trpí silnou závislostí na drogách. Jejich počet roste hlavně v rozvojových zemích. A právě tam se rozšiřuje spotřeba snadněji dostupnějších drog jako metamfetamin nebo extáze. K šokující zprávě patří obrovské rozšíření drogových laboratoří především pak v oblasti Mekongu ve Vietnamu.

„Poslední tři až čtyři roky pozorujeme stagnaci, nebo dokonce pokles u hlavních drog, jako je kokain, hašiš a heroin. Zprávy, které se týkají amfetaminu, jsou už méně pozitivní. Těchto narkotik přibývá především na trhu na Dálném východě, zejména v jihovýchodní Asii,“ popisuje Antonio Mario Costa, ředitel úřadu pro drogy a kriminalitu při OSN.

Přes 90 procent světové spotřeby opia pochází z Afghánistánu. Ale i tam klesla jeho výroba o 19 procent. Produkce kokainu v Kolumbii se snížila dokonce o 28 procent. Světová sklizeň koky tak dosáhla nejnižší úrovně za posledních 5 let. A to i přesto, že se její pěstování rozšířilo v Peru a Bolívii.

2 minuty
OSN proti drogám
Zdroj: ČT24

„Co se týče konzumace drog, Valné shromáždění OSN zavedlo před 11 lety akční plán a členské státy si ho vzaly k srdci. Týká se hlavně užívání hašiše a kokainu, tedy drog, které jsou na trhu v Severní Americe a v západní Evropě, tedy v bohatých zemích. Obavy máme ale ze situace v rozvojových částech světa,“ říká Costa.

Nejvíce užívanou drogou světa zůstává marihuana, příležitostně si ji vezme až 167 milionů lidí. Téměř 20 milionů lidí užívá drogy nitrožilně.

Nezákonný světový trh s narkotiky vynáší obrovské sumy, odhadem ročně kolem 320 miliard dolarů. Obchod s drogami je důležitý zdroj příjmů i pro povstalecké organizace, jako je afghánské hnutí Taliban nebo Revoluční ozbrojené síly v Kolumbii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Milice na „náměstí smrti“ střílely děti, popsali Fášir přeživší

Jednotky rychlé podpory (RSF) po vpádu do súdánského Fáširu oddělovaly ženy od mužů, které pak na „náměstí smrti“ hromadně povraždily včetně malých dětí. Kdo neměl na výkupné, byl zabit. Tak popisují pád města svědci, kterým se po několika dnech o hladu podařilo dostat do bezpečí. Zvěrstva připomínají genocidu v Dárfúru před více než dvěma dekádami, za níž stály milice Džandžavíd. Právě z nich později vzešly RSF.
před 27 mminutami

Kazachstán se připojí k Abrahámovským dohodám, oznámil Trump

Převážně muslimský Kazachstán se připojí k Abrahámovským dohodám o normalizaci vztahů s Izraelem, oznámil v noci na pátek SEČ americký prezident Donald Trump. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, jenž je v současné době na návštěvě Bílého domu, už si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, dodal Trump na sociální síti a jejich hovor označil za skvělý.
před 2 hhodinami

Mezinárodní síly budou v Gaze velmi brzy, řekl Trump

Mezinárodní síly budou v Pásmu Gazy v rámci mírového plánu nasazeny velmi brzy, řekl v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Prohlásil také, že Írán žádá o zrušení amerických sankcí a že on je v této věci otevřen diskusi. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.
před 3 hhodinami

Soud nařídil Trumpově administrativě vyplatit celou potravinovou pomoc

Federální soud ve Spojených státech ve čtvrtek nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa vyplatit do pátku plnou potravinovou pomoc 42 milionům Američanů s nízkými příjmy. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda, která je kvůli sporu v Kongresu v platební neschopnosti, takzvaném shutdownu, chtěla uvolnit jen zhruba polovinu potravinových dávek. Vláda se proti rozhodnutí soudu obratem odvolala.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Akcionáři Tesly schválili plán odměn pro Muska až za 878 miliard dolarů

Akcionáři společnosti Tesla schválili balík akcií pro zakladatele a šéfa firmy Elona Muska, který by mu mohl během příštích deseti let vynést až 878 miliard dolarů (18,5 bilionu korun). Už nyní nejbohatší muž planety by se tak mohl stát prvním dolarovým bilionářem v historii.
před 6 hhodinami

Kvůli shutdownu omezí v USA provoz desítek hlavních letišť

Spojené státy kvůli takzvanému shutdownu, tedy platební neschopnosti americké vlády, omezí provoz na čtyřiceti hlavních amerických letištích o deset procent. Oznámil to ministr dopravy Sean Duffy. Podle informací agentury Reuters začne opatření platit v pátek od 06:00 východního času (12:00 SEČ). Podle agentury AP se omezení dotkne mimo jiné letišť v New Yorku, Los Angeles nebo Chicagu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

NATO předstihlo Rusko ve výrobě munice, řekl Rutte

Až donedávna bylo Rusko v produkci munice před spojenci NATO. Situace se však údajně dramaticky změnila. Aliance podle generálního tajemníka Marka Rutteho zvýšila tempo a posunula se vpřed, uvádí tisková agentura RBC-Ukraine.
před 9 hhodinami

Lidé v Gaze mezi troskami čelí hladu a „falešnému příměří“

Teroristická organizace Hamás vrátila tělo dalšího rukojmího. V Gaze jich zůstává ještě šest. Izrael v rámci dohody o příměří vydal 270 těl. Dva a čtvrt milionu Gazanů zatím v uprchlických táborech a mezi troskami využívají nezvykle horkého počasí k přípravám na rychle se blížící zimu.
před 9 hhodinami
Načítání...