Lima - Peruánská vláda vyhlásila na dnešek státní smutek za 22 policistů, kteří přišli o život při potlačování indiánského povstání v peruánské Amazonii. Indiánské obyvatelstvo povstalo proti těžebním projektům na svém území, protože ničí jejich odvěké životní prostředí. Během protestů zahynulo nejméně 52 lidí, z toho 22 policistů, nejméně 179 lidí bylo zraněno a 72 zadrženo. Pozorovatelé označují násilnosti za nejhorší od dob potlačení maoistické povstalecké organizace Světlá stezka před 10 lety.
Peruánská vláda vyhlásila smutek za zabité policisty, násilnosti pokračují
Státní smutek za padlé policisty je respektován především v hlavním městě Lima, kde příbuzní zabitých policistů uspořádali se zapálenými svíčkami smuteční shromáždění. Dalších 25 indiány zajatých policistů bylo v sobotu při krvavé armádní akci osvobozeno. Protesty ale značně zpochybňují průchodnost ambiciózního plánu prezidenta Alana Garcíi na rychlý rozvoj země pomocí prudce zvýšeného exportu ropy, zemního plynu a nerostných surovin.
Přímé násilí vypuklo v pátek poté, co se policie pokusila odstranit indiánské zátarasy na hlavní silnici vedoucí do Amazonie. García násilné zásahy proti indiánům obhajoval. Ti podle něj brání rozvoji země, a tím prohlubují její i svoji chudobu. Blokádu silnice a ropovodu označil za „podvratnou protidemokratickou agresi“, která nejen ekonomicky poškozuje zemi, ale brání i dodávkám potravin, léčiv a benzinu. Obvinil povstalce z „divošských a barbarských metod“, když prý zabili kopími, mačetami a palicemi policisty, „kteří se vzdali a byli odzbrojeni“.
Indiáni mluví o bezhlavé palbě policie a vojáků do demonstrujícího davu. Jen v nemocnici provinční metropole Bagua bylo ošetřeno 45 lidí, většinou se střelnými ranami. Je tam hospitalizován také jeden z indiánských předáků Santiago Manuin, který byl zasažen osmi policejními kulkami. Peruánská ombudsmanka Beatriz Merinová objíždí místní nemocnice a zjišťuje situaci. Podporu indiánským požadavkům vyjádřili i peruánští katoličtí biskupové.