Ramalláh/Gaza - Tisíce Palestinců oslavovaly na západním břehu Jordánu i v pásmu Gazy uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN. Největší oslavy se konaly v Ramalláhu, politickém a hospodářském centru západního břehu. Lidé vyšli s vlajkami do ulic, kde se ozývalo troubení automobilů, vlastenecká hudba i oslavná střelba. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová toto uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN kritizovala.
Palestinci slaví v ulicích nový status své země
Oslavy začaly již ve čtvrtek ráno, tedy řadu hodin před hlasováním Valného shromáždění OSN. Na náměstí Jásira Arafata v Ramalláhu vystupovali lidoví tanečníci a tradiční palestinské kapely. Palestinská televize po celý den vysílala programy věnující se hlasování v OSN. Většina obchodů ve čtvrtek zavřela dříve a školy předčasně ukončily vyučování.
Valné shromáždění Organizace spojených národů o palestinské žádosti symbolicky hlasovalo v den 65. výročí rezoluce, která Palestinu rozdělila na židovský a arabský stát. Organizace má 193 členů, palestinskou státnost jich podpořilo více než 70 procent.
Clintonová: Uznání Palestiny je překážkou pro mír
Americká ministryně zahraničí tvrdí, že uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN je „další překážku na cestě k míru“ mezi Palestinci a Izraelci. Na tiskové konferenci ve Washingtonu označila rezoluci OSN o palestinském statusu za „nešťastnou a kontraproduktivní“. Dodala, že Spojené státy považují za jedinou cestu k míru mezi Palestinci a Izraelci přímá bilaterální jednání.
Kanadský ministr zahraničí John Baird označil povýšení Palestiny na nečlenský stát OSN za překážku míru a dočasně odvolal kanadské diplomaty z Izraele, západního břehu Jordánu a kanadských misí u OSN v New Yorku a Ženevě ke konzultacím o případných změnách kanadské politiky vůči palestinské samosprávě.
Izraelský tisk vyzdvihuje izolovanost Izraele, za nímž ve zredukovaném pojetí serveru Ynetnews při hlasování „stály pouze USA, Kanada a Mikronésie“. Server kritizoval premiéra Benjamina Netanjahua za to, že sám Palestincům zaručil dva státy - Hamastán v pásmu Gazy (stažením izraelských vojáků a osadníků v roce 2005) a členský stát OSN na západním břehu Jordánu (pasivitou při mírových jednáních).
V záři reflektorů se tak nyní ocitli premiér vlády Hamasu Ismáíl Haníja a prezident Mahmúd Abbás, kteří ovšem mají každý pod kontrolou jen jednu část palestinského území. Politický vůdce Hamasu Chálid Mišal nicméně dnes prohlásil, že nastala chvíle pro smíření obou palestinských skupin a také Abbás ohlásil chystanou první cestu do pásma Gazy od roku 2007, kdy si vládu nad tímto územím vybojoval nad jeho Fatahem radikální Hamas. Jedním z nejvýznamnějších regionálních stoupenců Palestinců je Írán, kde se povýšení statusu Palestiny v OSN napříč politickou, náboženskou i armádní scénou oslavuje jako „vlastní vítězství“.