Nigerská vláda drží Kaddáfího syna Saadího, tvrdí USA

Tripolis - Saadí Kaddáfí, jeden ze synů svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, který v neděli přijel do Nigeru, byl zadržen a nachází se v oficiální rezidenci nigerské vlády. Podle agentury AFP o tom v úterý informovaly Spojené státy. Niger dříve během dne popřel, že by o Saadím měl informace. „Podle toho, co víme, je držen v jedné z oficiálních státních rezidencí,“ prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová, načež situaci Saadího přirovnala k domácímu vězení.

Vládní zdroj v nigerské metropoli Niamey dříve pro AFP uvedl, že nemá aktuální informace, kde se nachází Saadí Kaddáfí, který vstoupil na území Nigeru s dalšími osmi lidmi blízkými bývalému libyjskému vůdci. Ti byli podle tohoto vládního zdroje převezeni do oficiální vily, zdroj ale hovořil o dohledu, nikoli zadržení.

Mluvčí Nulandová stejně jako v pondělí vyzvala Niger k uzavření dohody s povstaleckou Přechodnou národní radou. Opravila rovněž své pondělní prohlášení, podle kterého Saadí nefiguruje na seznamu osob, kteří v souladu s únorovou rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 1970 nesmějí vycestovat z Libye.

Osmatřicetiletý Saadí Kaddáfí, třetí syn Muammara Kaddáfího, hrál v roce 2003 v italské fotbalové lize za klub Perugia. Jeho působení zde ukončila dopingová aféra, když byl pozitivně testován na steroid nandrolon, připomíná server Al-Arabíja News. Poté se odebral zpět do Libye, kde vedl elitní vojenskou jednotku.

Saadi Kaddáfí
Zdroj: ČT24