Německo: Zatčení Syřané měli blízko ke spolutvůrci útoků v Paříži

Události: Syřané zatčení v Německu jsou podezřelí, že tvořili spící buňku IS (zdroj: ČT24)

Trojice Syřanů zatčených v Německu během úterý měla podle ARD přímé kontakty na spolupachatele loňských útoků v Paříži. Tamní ministr vnitra poukázal na to, že po příchodu do Německa muži mohli čekat na rozkazy od Islámského státu – nejmladší z nich se ostatně podle médií v minulosti účastnil výcviku přímo u syrských radikálů. Trojice mladých mužů ve věku 17 až 26 let čelí obvinění ze členství v teroristické organizaci.

Všichni tři prý byli už před rokem v kontaktu s vysoce postaveným členem IS, který plánoval mimo jiné útok na fotbalový stadion v pařížském Saint-Denis. Posléze se mu loni v říjnu podle televize ARD zavázali, že odjedou do Evropy. Nejmladší z nich ještě předtím stihl v syrském Rakká výcvik práce se zbraněmi a výbušninami, píší německá média.

O spojitostech s atentátníky v Paříži v úterý mluvil také německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Trojice Syřanů totiž měla podle všeho falešné dokumenty ze stejné dílny a do Evropy je dostala stejná převaděčská organizace jako některé z pařížských útočníků.

Soud v Karlsruhe rozhodne, zda dva obvinění ve věku 18 a 26 let půjdou do vazby. Už v úterý soud do vyšetřovací vazby poslal nejmladšího ze Syřanů. „Ještě před cestou z hlavního města tzv. Islámského státu, tedy Rakky, měl vyslovit onomu muži loajalitu, ale o moc více toho zatím nevíme,“ uvádí zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Převoz podezřelých k soudu provázela mimořádné bezpečnostní opatření
Zdroj: Reuters

Fakt, že muži do Německa přišli mezi běženci, kritizoval bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, podle něhož nyní spolková republika doplácí na velmi nedostatečnou kontrolu příchozích migrantů z loňského podzimu. Právě bavorská CSU se proti migrační politice vlády dlouhodobě vymezuje.

Úřadům dosud přišlo na 400 udání kvůli možnému spojení nebo sympatizantství s IS. Řada se jich ale ukázala jako lichá… pouze v 60 procentech případů zahájila prokuratura vyšetřování.
Václav Černohorský
Zpravodaj ČT v Německu

Německé úřady trojici odposlouchávaly několik měsíců. Všichni mladíci zažádali v Německu o azyl. Z vyšetřování vyplývá, že skupina dostala k dispozici falešné pasy, hotovost v amerických dolarech a mobily s nainstalovaným komunikačním programem, napsal Spiegel. Do Německa se měli dostat v polovině loňského listopadu přes Turecko a Řecko.

Zpravodaj ČT: Úřady mají 400 udání kvůli spojení s IS, řada z nich je lichá (zdroj: ČT24)

Razie za účasti 200 policistů včetně členů speciálních sil se uskutečnily na severu Německa ve Šlesvicku-Holštýnsku a Dolním Sasku.

Atmosféra v zemi je přitom napjatá poté, co v červenci zemřelo při několika útocích na jihu země deset lidí a další desítky utrpěly zranění. Tři z nich se uskutečnily v Bavorsku, jeden v Bádensku-Württembersku. Do dvou útoků byli zapojeni žadatelé o azyl.

  • pondělí 18. července: Osmnáctiletý Afghánec napadl nožem a sekerou cestující ve vlaku do Würzburgu a pět lidí zranil. Policie ho zastřelila.
  • pátek 22. července: Němec íránského původu zastřelil devět lidí v oblasti mnichovského obchodního střediska Olympia. Následně se sám zabil.
  • neděle 24. července: Odmítnutý syrský žadatel o azyl odpálil výbušninu v batohu u vstupu na hudební festival v bavorském městečku Ansbach. Zranil 15 lidí a sebe zabil. Tento útok, k němuž se přihlásila teroristická skupina Islámský stát, byl prvním pumovým sebevražedným atentátem v Německu.
  • pondělí 19. prosince: Stoupenec IS najel s nákladním vozem do davu na jednom z vánočních trhů v Berlíně. Zabil jedenáct lidí včetně jedné Češky. Jeho dvanáctou obětí byl původní řidič uneseného polského kamionu. Tunisana Anise Amriho policie později dopadla a zastřelila poblíž italského Milána.