Muslimka dostala v Itálii pokutu 500 eur za nošení burky

Řím – V Itálii byl poprvé vynesen rozsudek nad muslimkou za nošení burky (závoj zakrývající obličej) na veřejnosti. K pokutě 500 eur (asi 13 000 korun) odsoudil mladou ženu z Tuniska soud ve městě Novara v Piemontu na severu země. Žena se proti rozsudku může ještě odvolat. Informoval o tom dnešní italský tisk.

Mladá muslimka tuniské státní příslušnosti šla po ulici v doprovodu manžela na poštu, když ji zastavila policejní hlídka. Manžel měl dva průkazy totožnosti, jeden pro sebe a druhý pro manželku, ale odmítl, aby jeho choť kontrolovali muži. Proto se na místo dostavila druhá hlídka policie, v níž byla i žena, a muslimku identifikovala.

Žena se proti rozhodnutí o pokutě může ještě odvolat.

„Radnice koncem ledna schválila nařízení zakazující nošení burky na veřejných místech. Učinili jsme tak na základě vyjádření ministerstva vnitra, jemuž jsme návrh nařízení zaslali,“ řekl velitel policie a místní zástupce populistické Ligy severu Mauro Franzinelli.

Burky a motorkářské helmy ne!

Italská vláda je ohledně nošení muslimského závoje zahalujícího obličej v zemi rozdělena. V zemi sice neexistuje specifické nařízení o nošení muslimského závoje, ale zákon z roku 1975, který je součástí předpisů na ochranu veřejného pořádku, zakazuje na veřejných místech si zcela zakrývat tvář. To platí jak pro závoj, tak pro motorkářskou helmu.

Starostové z Ligy severu se v minulosti opírali o tento text, když ve svých obvodech zakazovali nošení burky, nikábu (závoje, který na rozdíl od burek nezahaluje oči) a burkin (muslimských plavek).

Vydáno pod