Libyjští povstalci opět bojují o Syrtu

Tripolis - Povstalecké jednotky dnes vstoupily do severolibyjského města Syrty, která je označována za jednu z posledních bašt svrženého diktátora Muammara Kaddáfího. Podle agentury Reuters se povstalci dostali do těžké palby odstřelovačů, zatímco nad oblastí přelétávaly letouny Severoatlantické aliance.

Jednotky Přechodné národní rady (NTC) se s podporou tanků a minometů dostaly až na kilometrovou vzdálenost od centra města považovaného za Kaddáfího rodiště. Ozývala se intenzivní střelba a nad městem se vznášely sloupce černého dýmu. Do bojů byly na obou stranách nasazeny i rakety. Kaddáfího odstřelovači byli údajně rozmístěni na střechách mešit i dalších budov.

Bojovníci NTC podle Reuters uvedli, že dostali rozkaz držet se zpátky od centra města kvůli možným náletům NATO. Spolu s městem Baní Valíd je Syrta jednou z posledních velkých bašt stoupenců plukovníka Kaddáfího. On sám se podle posledních informací pravděpodobně nachází v jihozápadní, pouštní oblasti Libye u hranic s Alžírskem.