Libyjci odevzdávali zbraně, co měli doma: Samopaly, granáty i tanky

Tripolis - Stovky Libyjců v rámci kampaně na odzbrojení v hlavním městě Tripolisu a v Benghází odevzdaly zbraně, které po skončení loňského povstání proti vůdci Muammaru Kafddáfímu zůstaly v jejich rukou. Kromě protileteckých střel a protitankových zbraní bylo mezi nimi i několik tanků. Sobotní akce byla první svého druhu a další budou následovat.

Kampaň zorganizovala armáda ve spolupráci s organizacemi občanské společnosti a soukromou televizní společností. Lidé mohli odevzdávat ruční palné zbraně, výbušniny nebo granátomety. Před improvizovanými armádními sběrnými místy na náměstích v obou městech se tvořily dlouhé fronty a panovala slavnostní nálada.

V Benghází se prý ve sběrných místech registrovalo 800 lidí. Vojsko zde vybralo 730 lehkých zbraní, 200 granátů, 100 min a asi 20 000 kusů munice. V Tripolisu prý účast překročila původní odhad 200 lidí.

Z čísel vyplývá, že úřadům byl vrácen jen zlomek zbraní z Kaddáfího arzenálu. Pro zemi, kde kvůli obavám o bezpečnost mnoho lidí dál zůstává ozbrojeno, ale kampaň představuje krok kupředu. Tripolis odhaduje, že ozbrojených Libyjců je víc než 200 tisíc. Předchozí výzvy k odevzdání zbraní neměly příliš velkou odezvu.

Libyjci odevzdávali zbraně (zdroj: ČT24)

Libyjským úřadům ve snahách o nastolení pořádku konkurují mocné skupiny bývalých bojovníků proti Kaddáfímu, které na mnoha místech země berou zákon do vlastních rukou a v minulých měsících obracely zbraně i navzájem proti sobě. Beztrestnost milic ale naráží na odpor řady Libyjců, kteří po útoku na americký konzulát v Benghází z 11. září na protest proti těmto ozbrojeným skupinám vyrazili do ulic. Libyjský prezident Muhammad Madžarjáf minulý týden po násilných protestech proti milicím oznámil, že všechny ozbrojené nevládní útvary se musejí rozpustit.

Načítání...