K Zemi se blíží malý asteroid

Praha - K Zemi se blíží menší asteroid a nejblíže k nám bude zítra kolem půl deváté. Naštěstí naši planetu mine. Proletí ve vzdálenosti o něco větší, než je vzdálenost k měsíci. Planetka s neromantickým názvem 2007 TU24 se vynořila z temnoty vesmíru loni na podzim a od té doby astronomové pečlivě zkoumají její dráhu a velikost.

Podle astronoma Petra Scheiricha byla objevena v září roku 2007 a velikost má kolem 250 metrů v průměru. Původní propočty dokonce nevylučovaly, že by se planetka mohla se zemí srazit.
„Kdyby se měla se Zemí srazit, tak největší nebezpečí by představoval pád do oceánu, vyvolal by obrovské cunami, které by zničily pobřeží,“ dodává Scheirich. Teď je ale stoprocentně jisté, že Zemi planetka bezpečně mine. Po průletu bude zítra v noci pozorovatelná i menšími dalekohledy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nedaleko Bratislavy se srazily vlaky, na místě jsou zranění

U města Pezinok ležícího severně od Bratislavy se večer srazily dva vlaky slovenských drah (ZSSK). Mluvčí drah Ján Baček potvrdil informaci od cestujících, že na místě je vícero zraněných, uvádí server aktuality.sk. Na místě zasahují desítky záchranářů a podle serveru pravda.sk tam míří ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Provoz na trati byl v okolí nehody přerušen.
20:35Aktualizovánopřed 1 mminutou

Ředitel BBC a šéfka zpravodajství rezignovali

Generální ředitel britské veřejnoprávní stanice BBC Tim Davie a šéfka zpravodajství Deborah Turnessová rezignovali po kritice, která se na BBC snesla kvůli upravenému projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa.
19:55Aktualizovánopřed 56 mminutami

Supertajfun udeřil na Filipíny, má první oběti

Supertajfun Fung-wong si vyžádal na Filipínách první dvě oběti. Souostroví, které se stále potýká s ničivými následky tajfunu Kalmaegi, zasáhl vítr o nárazech rychlosti až 230 kilometrů za hodinu. Tamní úřady už v rizikových oblastech evakuovaly přes milion lidí.
04:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útok radikálních židovských osadníků zranil novinářku Reuters

Radikální izraelští osadníci napadli podle agentury Reuters na okupovaném Západním břehu skupinu Palestinců. Jedenáct z nich zranili, mezi nimi i novinářku a fotografa Reuters. V ulicích židovského státu mezitím pokračují protesty proti vládě Benjamina Netanjahua.
09:47Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Jaderná elektrárna v Záporoží má po půl roce přístup k síti

Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině získala po dokončení oprav druhého přenosového vedení poprvé po šesti měsících přístup k záložnímu napájení ze sítě. Píše to server Ukrajinska pravda s odkazem na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
před 9 hhodinami

Před sto lety vznikly jednotky SS. Zavraždily čtrnáct milionů lidí

Nacistické oddíly SS vznikly před sto lety jako osobní stráž Adolfa Hitlera a vedení nacistické strany NSDAP. Z malé bojůvky, složené především z urostlých boxerů a bitkařů z mnichovských hospod a barů, se během dvaceti let vytvořila elitní jednotka nacistické moci, která se stala symbolem teroru, vyvražďování i holocaustu. SS se podle některých údajů podílela na vyvraždění až čtrnácti milionů lidí. V norimberském procesu byla označena jako zločinecká organizace.
před 12 hhodinami

Čína zrušila omezení vývozu některých vzácných kovů do USA

Čína zrušila omezení vývozu gallia, germania, antimonu a supertvrdých materiálů do Spojených států. Jedná se o důležité materiály pro výrobu polovodičů. Opatření platí od neděle do 27. listopadu 2026, píší tiskové agentury s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu.
před 12 hhodinami

Valuty a více půjček. Válka mění přístup Ukrajinců k penězům

Válka značně zhoršuje finanční situaci Ukrajinců. Inflace zvedá ceny a obyvatelé napadené země chudnou. Často si proto berou půjčky a upřednostňují valuty. Rozšířilo se i využívání internetového bankovnictví, zjistila zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 14 hhodinami
Načítání...