Davy Íránců přišly uctít zesnulého prezidenta Rafsandžáního před jeho dům a nemocnici. Příbuzní a politické špičky se později sešli u rakve v mešitě na severu země. Reformisté ztrácí v Rafsandžáním klíčový umírněný hlas usilující o sbližování se Západem a urovnávání vnitropolitických sporů.
Írán smutní. S Rafsandžáním přišel o klíčový umírněný hlas a pilíř stability
Jeden z pilířů revoluce
Rafsandžání zemřel v neděli v 82 letech na infarkt, pohřeb proběhne v úterý. Státní televize vysílají jeho projevy a v zemi byl vyhlášen třídenní smutek. Zesnulého vůdce ocenil třeba předseda íránského parlamentu Alí Larídžání. „Rafsandžáního jméno vždy doprovázelo revoluci a tak tomu bude i nadále,“ uvedl.
Vystudovaný teolog byl v roce 1979 s Chomejním u svržení monarchie. Devět let řídil parlament a během irácko-íránské války velel i armádě. Po roce 1989 byl dvakrát prezidentem.
Dohlížel na obnovování země i vztahů se sousedy. „Pokud si dobře pamatuji, říkali mu vůdce rekonstrukce,“ konstatoval student Sam Adíb.
Rafsandžání prosazoval pragmatickou politiku, včetně ekonomické liberalizace. Usiloval o lepší vztahy se Západem a posilování volených orgánů. Jeho postoje rezonovaly s tužbami mnoha Íránců.
„Byl to revolucionářský a svobodomyslný duchovní. V kritických dobách vždy situaci stabilizoval svým osobitým přístupem,“ prohlásil Rafsandžáního stoupenec Saíd Karímí.
Jeho vliv zeslábl za populistického prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který ho v roce 2005 porazil. Po sporných volbách o čtyři roky později byl na straně protestujících. Částečně se rozešel i s duchovním vůdcem Chámenejím.
Až do smrti působil Rafsandžání ve vrcholných dohlížitelských orgánech. Byl ve Shromáždění znalců, které vybírá nejvyšší vůdce, a vedl i orgán, který urovnává spory parlamentu s Radou dohlížitelů.
Poslední roky byl také blízkým poradcem současného prezidenta Hasana Rouháního. „Do posledního okamžiku života hrdinně ukazoval lidu správnou cestu,“ říká o něm stávající hlava státu.
Před prezidentskými volbami ztratil Rouhání důležitého spojence
Podle analytiků se současný prezident kvůli Rafsandžáního nepřítomnosti dostane pod mnohem větší tlak příznivců konzervativních kruhů v zemi. Smrtí exprezidenta Rouhání a jeho reformisté přišli o velmi mocného stoupence v prezidentských volbách, které proběhnou už v květnu.
Prázdné místo zůstane i na poli íránské diplomacie. Mnoho zahraničních hostů totiž během svých návštěv Teheránu státníka vyhledávalo a diskutovalo s ním o regionálních i mezinárodních tématech.