Bagdád - Irák zrušil zbrojní kontrakt s Ruskem v přepočtu za 84 miliardy korun. Důvodem jejího vypovězení je podle poradce irácké vlády korupce. Bagdád chce ale prý o zbrojní dodávce znovu jednat. Rusko se mohlo stát druhým největším dodavatelem zbraní do Iráku. Nákup se týkal třeba bojových vrtulníků a raket. Čerstvě zrušená dohoda byla podepsána za říjnové návštěvy premiéra Núrího Málikího v Moskvě.
Irák už od Ruska zbraně nechce, bojí se korupce
Důvodem vypovězení je dle poradce irácké vlády korupce. Málikího mluvčí Alí Musáví řekl: „Kontrakt byl zrušen. Když se pan Málikí vrátil z Ruska, začal mít obavy z možné korupce. Rozhodl se nechat celý kontrakt prověřit. Záležitost se právě vyšetřuje.“ Dodal, že jde o „preventivní krok a že vzhledem k tomu, že Irák zbraně stále potřebuje, bude vyjednávat o nových kontraktech“.
Podle ruských sdělovacích prostředků mělo Rusko kromě jiného Iráku dodat 30 bojových vrtulníků Mi-28 vyzbrojených protileteckými i dalšími střelami a dále 42 protiletadlových systémů Pancir-S1, který navádí protivzdušné rakety a kanony proti cílům do vzdálenosti 20 kilometrů a výšky 15 kilometrů. O kontraktu se tajně začalo vyjednávat v dubnu, dohoda pak byla přehodnocena v červenci a srpnu.
Irák se snaží vybudovat vlastní armádu
V případě dodání nasmlouvaných zbraní by se Rusko stalo po USA druhým největším zbrojním dodavatelem do Iráku, který se snaží vybudovat svou armádu.
Za říjnové cesty do Ruska Málikí prohlásil, že má Irák právo nakupovat zbraně od kohokoli, nemusí se nikoho ptát na radu a udílet některé zemi monopol na zbrojní dodávky. „Máme dobré vztahy s USA a Íránem… Zbraně nakupujeme podle svých potřeb,“ řekl.
Které země odebírají zbraně od Rusů nejvíc?
Největším odběratelem ruských zbraní je dle stanice Al-Džazíra Indie, Irák se mohl stát druhým po ní. Rusko dle analytiků letos vyvezlo zbraně za víc než 13 miliard dolarů, což je 19 procent ročního obchodu se zbraněmi.
Z blízkovýchodních států kupuje nejvíce ruských zbraní Sýrie. Mezi lety 2007 až 2011 zbrojní import Sýrie vzrostl o 600 procent, přičemž 78 procent z něj pocházelo z Ruska.
To je také největším dovozcem zbraní do Íránu, který přes omezení daná sankcemi v minulých třech letech nakoupil ruské zbraně za 500 milionů dolarů.