Hlavní vyjednavač syrské opozice odstoupil ze svého postu po neúspěchu ženevských mírových jednání. Ta iniciovala OSN a měla přinést diplomatické řešení války v Sýrii. Podle odstoupivšího Muhammada Allúše ale rozhovory selhaly hlavně kvůli tomu, že se nepodařilo dojednat propuštění tisíců zajatců. Režim odmítá i odchod prezidenta Bašára Asada.
Frustrace opozice sílí, hlavní vyjednavač kvůli neústupnosti Damašku končí
Hlavní opoziční vyjednávací výbor (HNC) pozastavil rozhovory s Damaškem v Ženevě v dubnu, žádné datum, kdy by měly pokračovat, ale nebylo stanoveno. Jednání nepřinesla politickou dohodu ani nezmírnila utrpení statisíců Syřanů uvázlých v obležených oblastech, připomněl Allúš.
„Tato tři kola rozhovorů byla neúspěšná kvůli neústupnosti režimu a pokračujícímu bombardování a agresi proti syrskému lidu,“ uvedl končící vyjednavač. HNC podporovaný hlavně Saúdy frustruje negativní přístup Damašku, který odmítá přistoupit na jeho podmínky.
Opozice žádala zajištění humanitární pomoci obléhaným městům, propuštění politických vězňů a vznik přechodné vlády bez Asada, o čemž ale Damašek nechce ani slyšet. Podle BBC by mohlo HNC opustit po Allúšovi víc významných členů.
V Aleppu opět umírají civilisté
Celonárodní příměří mezi povstaleckými a vládními silami, které koncem února domluvily USA a Rusko, oficiálně stále platí, místy je ale porušováno. Střelba zní třeba ze severní části Aleppa. Jednotky rebelů o město bojují se členy Islámského státu. Podle agentury Reuters v místě za poslední dva dny zemřelo nejméně 27 civilistů.
Klid zbraní se nevztahuje na radikály z fronty An-Nusra a Islámského státu, takže pokračuje i bombardování ze strany mezinárodní koalice a Ruska. Syrští povstalci podporovaní USA a jejich arabskými spojenci zahájili před necelým týdnem rozsáhlý útok na islamistické jednotky severně od města Rakká, které je baštou Islámského státu.
Rada bezpečnosti OSN loni v prosinci schválila rezoluci o Sýrii, ve které se píše o zahájení mírových jednání i o tom, že do šesti měsíců od jejich začátku by měla být vytvořena důvěryhodná přechodná vláda, měla by vzniknout nová ústava a do 18 měsíců by se měly uskutečnit svobodné volby pod dohledem OSN.