Demonstranti požadovali Berlusconiho demisi, střetli se s policií

Řím - Asi tisícovka lidí se shromáždila v Arcore poblíž Milána nedaleko vily premiéra Silvia Berlusconiho. Požadovala jeho demisi kvůli obvinění, že údajně platil sedmnáctileté dívce za sex a zaštítil se úřadem ministerského předsedy, aby to ututlal. Protesty provázely i srážky s policisty. Nejagresivnější z demonstrantů se pokusili prolomit policejní kordon na přístupu k vile. V následných šarvátkách byl jeden policista zraněn a několik demonstrantů policie zadržela.

„Demisi! Demisi!“ křičel dav, který prý věděl, že jako každý víkend je Berlusconi nedaleko a odpočívá ve své luxusní vile.

K další srážce demonstrantů s policií došlo na konci demonstrace před místním nádražím. Podle policie bylo zraněno několik policejních agentů v civilu, jakož i několik demonstrantů, mezi nimi i jeden novinář. Dva lidé byli zadrženi.

Obdobné protestní shromáždění požadující Berlusconiho demisi se v sobotu konalo na sportovním stadionu v Miláně. Zúčastnili se ho někteří významní levicoví intelektuálové, jako například spisovatel Umberto Eco nebo jeho kolega Roberto Saviano, autor světového bestselleru Gomora o neapolské mafii.

Berlusconi zatím všechny výzvy k demisi odmítá, stejně jako popírá, že by měl sex s nezletilou, což je v Itálii trestný čin. Naopak viní vyšetřovatele celého sexuálního skandálu, že ho chtějí z úřadu premiéra vypudit. Své stoupence Berlusconi ujistil, že v úřadu vytrvá, a zdůraznil, že k jeho vládě neexistuje v Itálii alternativa. Berlusconi byl zvolen premiérem v roce 2008 na pětileté období.

Silvio Berlusconi
Zdroj: AP Photo, Riccardo De Luca
Vydáno pod