Washington – Nedělní boje na pákistánsko-afghánské hranici, při nichž zemřelo osm amerických vojáků, zasáhly do debaty amerického velení o posílení jednotek v Afghánistánu. Velitelé chtějí navýšit počty vojáků na 100 000 místo současných 68 000. Prezident Obama rozvažuje, posily by mohly přinést úspěch, ale také mnohem větší ztráty.
Americké velení chce v Afghánistánu víc vojáků, Obama váhá
Krvavá afghánská přestřelka má dohru tisíce kilometrů daleko. Zasáhla do jednoho z nejdůležitějších rozhodnutí Obamovy vlády. Prezident ví, že v Afghánistánu hraje o bezpečnost západního světa. Obamův tým se pře o to, jestli do země poslat další desetitisíce lidí, nebo naopak vojenskou misi zásadně omezit.
Obě varianty mají historickou obdobu - Vietnam a Irák. Ve Vietnamu statisícové posily znamenaly jen vyšší ztráty a prohra neměla větší dopad na celosvětové dění. V Iráku posílení zafungovalo.
Petraeus uspěl v Iráku, stejný postup prosazuje pro Afghánistán
„Al-Káida a Taliban už v Afghánistánu jednu supervelmoc porazily. Kdyby porazily druhou, znamenalo by to pro ně obrovské posílení, víc rekrutů, peněz i prostředků na terorismus,“ zdůrazňuje ministr obrany USA Robert Gates.
Před třemi roky Amerika řešila podobný problém. Irák byl na pokraji občanské války, země byla v chaosu, ovládali ji teroristi a náboženské milice. Velitel jednotek v Iráku David Petraeus tehdy ale přesvědčil nadřízené, že je nutné americké vojáky poslat mezi Iráčany a navýšit jejich počet.
„Byla to ale hlavně otázka jejich nasazení. Hlavním bitevním polem jsou obyvatelé. Musíte zajistit bezpečnost, přesvědčit je, že jsme lepší než teroristi a že je před nimi ochráníme,“ vysvětluje strategii Petraeus. Poslal vojáky do ulic, kde půl roku tvrdě bojovali, pak se ale situace začala prudce zlepšovat. Dneska má na starosti celý Blízký východ a jeho taktiku zkoušejí velitelé i v Afghánistánu. Chtějí na to ale víc vojáků.
„Je to těžké, ale ne beznadějné. Není tu místo pro optimismus, musím být realista. A realita je taková, že situace se v nejbližší době nezlepší. Naopak - když jdete do útoku, musíte počítat s vyššími ztrátami,“ upozorňuje americký generál.
Obamovo rozhodnutí
Prezident Obama dobře ví, že bojové ztráty přinášejí i ztráty politických bodů. Ví taky, že se nemůže spoléhat na slabou a zkorumpovanou afghánskou vládu ani čekat posily od spojenců. Z Afghánistánu se stala Obamova válka. Jen jeho rozhodnutí z ní udělá buď druhý Irák, nebo druhý Vietnam.