Praha - Obyvatelé asi 300 kilometrů širokého pásu procházejícího od centrální části Afriky přes jih Indie, jihovýchodní Asii až po střední Čínu dnes zažili nejdelší prstencové zatmění Slunce třetího milénia. K dalšímu podobné délky dojde za více než tisíc let 23. prosince 3034. Na nejdelší dobu - na jedenáct minut a osm sekund - zakryl Měsíc Slunce nad Indickým oceánem. Podívaná tisíciletí, jak zatmění nazvala média, započala v západním cípu Středoafrické republiky. Měsíc v novu, kdy není přivrácená část jeho povrchu k Zemi osvětlena Sluncem, zakryl v 6:14 SEČ vycházející africké slunce.
Afrika a Asie byly svědky prstencového zatmění Slunce
Oblast prstencového zatmění, takzvaná antumbra, se z Afriky přesunula severovýchodním směrem nad Maledivy. Maledivská metropole Malé byla podle americké vesmírné agentury NASA nejlepším místem pro pozorování na světě.
Na jižní cíp Indie vstoupil stín v 9:27 SEČ. V ulicích měst jihoindického svazového státu Tamilnádu se shromáždily tisíce zvědavců. Úřady zde instalovaly k teleskopům plazmové obrazovky, aby lidé mohli soupeření Slunce s Měsícem sledovat bez rizika poškození zraku. V metropoli a severnějších oblastech země bylo vidět částečné zatmění. Indii si jako stanoviště pro pozorování zvolila řada vědců z celého světa.
Někteří Indové se po dobu zatmění z náboženských důvodů zdrželi domácích prací, jídla a vaření. Řada z nich považuje přírodní úkaz, který tentokrát připadl na druhý den hinduistického svátku Kumbh mélá, při němž se v indických posvátných řekách koupají miliony lidí, za obzvláště příznivé znamení. Někteří s nimi ovšem takové nadšení nesdíleli a raději se uzamkli doma. „Svatá koupel během slunečního zatmění je velmi zbožný akt. Je velmi příznivá, obohacující a může poskytnout spásu,“ citovala agentura Reuters jistého kazatele v Hardváru, kde se náboženská slavnost koná.
Přes stát Mizórám na severovýchodě opustil měsíční stín Indii a přes Myanmar vstoupil do Číny. Svou pouť, pozorovatelnou ze Země, ukončil v 9:59 SEČ na čínském poloostrově Šan-tung. Pás, kde bylo možné vidět prstencové zatmění, byl dlouhý asi 12 900 kilometrů a pokryl 0,87 procenta povrchu Země. Podívaná trvala tři hodiny a 45 minut, uvedl web NASA. Ve východní Evropě, většině Afriky a Asie bylo pozorovatelné částečné zatmění Slunce.