Rumburk (Ústecký kraj) – První vědecko-technický park v Ústeckém kraji je v Rumburku. V areálu opuštěné textilní továrny se usídlí především firmy zaměřené na nové technologie ve stomatologii a optomechanice. Přestavba továrny stála sto milionů korun, tři čtvrtiny z toho zaplatila Evropská unie. Společnosti, které zde budou působit, by si měly navzájem předávat zkušenosti a vycházet si vstříc.
V Rumburku vznikl vědecko-technický park
Z komína blízko rumburského náměstí už se nikdy kouřit nebude. Firmy, které se kolem něj usidlují, by ale měly do budoucna přinést městu víc užitku než bývalá textilka. „Budou se zde setkávat lidé, kteří chtějí přijít s něčím novým,“ uvedl Tomáš Košumberský z České stomatologické akademie. Mluvčí společnosti Czech Invest Ústí nad Labem Alena Chodovská doplnila: „To je také smyslem vědecko-technických parků. Budou zde firmy, které si budou přinášet navzájem know how a budou si pomáhat.“ Oldřich Mlejnek ze společnosti Dioptra Turnov prohlásil: „Určitě se o to budeme snažit.“
Společnost zaměřená na stomatologii zabodovala dokonce už při přípravě parku, získala kontakty na výrobce nanotechnologií. Z jejich spolupráce nejspíše vzniknou zubní implantáty světové úrovně. „To prostě musí fungovat. Nejenom musí, ono už to fakticky funguje,“ dodal Tomáš Košumberský. Pouze na to, že náhodou narazí na vhodného souseda, však firmy, které se v parku usadily, spoléhat nemusejí. „Jako součást vědecko-technického parku vás automaticky kontaktují firmy nejen z Česka,“ pokračuje Tomáš Košumberský. Manažer stavební společnosti Miroslav Marek poznamenal: „Doufám, že to tak bude fungovat a posune nás to trošičku dál a že to naší firmě přidá i trochu image.“
Zřizovatelé vědecko-technického parku připouštějí, že přímo v areálu najde novou práci pouze pár desítek lidí. Mnohem důležitější však bude to, co v něm vznikne.