Dubno – Středoškoláci v Dubně na Příbramsku si dnes vyzkoušeli věci, které se ve školách normálně nevyučují. V rámci takzvané Kouzelné fyziky si dnes zkusili měřit třeba sílu stisku ruky nebo kapacitu plic. Netradiční vyučovací hodiny pro ně připravila v rámci projektu Discovery Weeks společnost Česká hlava se studenty Univerzity Karlovy. Cílem nezvyklé akce je dokázat studentům, že se, aniž to tuší, s fyzikou i jinými přírodními a technickými vědami potkávají každý den.
V Dubně mají studenti fyziku jinak
Nejdřív je třeba trochu teorie – například jak funguje stav beztíže. Následující experimenty pak zjišťují, kdo by se mohl na cestu do vesmíru vydat. A tak ruce studentů postupně mačkají přístroj, který měří sílu stisku. „Stisknul jsem silou 58 kilo,“ uvedl jeden ze studentů Roman Petrás. Spirometr zase zjišťuje kapacitu plic, někomu se do nich vejde 7 litrů vzduchu. A potom studenti zjistili, že jejich křik rovná se 110 decibelů, to je tedy pouze o 30 méně než letadlo. Vrcholným číslem je pak start improvizované rakety. „To by bylo pro každého zajímavější než normální hodiny fyziky. Všichni se dozvědí, jak to funguje v praxi,“ prohlásil Jakub Voborník a jeho spolužák Jakub Čermák doplnil: „Školní fyzika je strašná nuda, stále tam něco počítáme.“
Vzorce a výpočty jsou sice nutné i tady, interaktivní hodina má ale právě ke studiu přírodních věd motivovat. Zájem o ně totiž v posledních letech rapidně klesá. „Opravdu jsou upřednostňované humanitní obory, přírodovědné a technické jsou zhruba na polovině dřívějšího standardu,“ potvrdil zástupce generálního ředitele společnosti Česká hlava Václav Marek a vyučující na SOŠ a SOU Dubno Olena Gažová poukázala: „Mohou poznat, že fyzika není jenom o sezení v lavici a učení nějakých vzorců, ale fyzika může být i zábavná.“
O kouzelné hodiny fyziky nebo chemie může požádat kterákoliv škola, projekt hradí peníze Evropské unie.