Most – Soud v Mostě dnes začal řešit případ Miroslava Ciny, který letos v březnu údajně v mosteckém Chanově pobodal policistu a pak ho vyhodil z okna. Šéf mosteckých strážníků Bronislav Schwarz u soudu vypověděl, že se mu Cina přiznal. Ukázal mu prý i místo útoku. Soud líčení odročil na 29. srpna, nepřišel totiž klíčový svědek obžaloby. Muži hrozí za těžké ublížení na zdraví až deset let vězení.
Útok na policistu v Chanově: Muž se prý strážníkovi přiznal
Mladý policista 19. března na problémovém sídlišti Chanov ověřoval informaci, že se tam zdržuje hledaná osoba, a při pátrání zavítal i do v podstatě vybydleného domu. Tam jej kdosi napadl a pořezal. „V prvním patře byl fyzicky napaden obviněným, který ho měl na schodišti udeřit do hlavy a způsobil mu řezná poranění v oblasti hrudníku a horních končetin. Zranění, které policista utrpěl, svědčí i o pádu z výšky,“ popsala v březnu incident mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Podle jedné z teorií ho útočník vyhodil z okna či balkonu.
Městští strážníci si obžalovaného Ciny všimli už krátce po útoku v davu přihlížejících, podle svědků se choval divně, snažil se dostat co nejblíž a nadával. „Teď dojde taky na vás“ nebo „Pokud se budete chovat jako on, skončíte stejně“, křičel údajně na další uniformované příslušníky, nikoho ale fyzicky nenapadl.
Svědek Bronislav Schwarz pracuje s obyvateli Chanova už sedm let, několik tamních Romů zaměstnává jako asistenty městské policie. Podle jeho zkušeností byl obžalovaný pod vlivem drog. „Obžalovaný mi přesně popsal místo činu, že se jednalo o mezipatro,“ vypověděl dnes Schwarz.
Proč se policista vydal do Chanova sám a večer, zůstává zatím nejasné, a to i přesto, že místní policisté považují sídliště za poměrně bezpečnou lokalitu. Z místa činu ho přitom zraněného odvezli kolegové služebním vozem, sanitka nedorazila. Co přesně se v paneláku stalo, není zřejmé. Inspekce ministerstva vnitra se ale případem nezabývala. Podle mosteckého policejního ředitele k tomu nebyl důvod.
Sídliště Chanov vzniklo na přelomu 70. a 80. let minulého století a mělo sloužit jako ukázka práce tehdejšího režimu s Romy, kteří se tam stěhovali z bouraného starého Mostu i ze Slovenska. Řada domů byla od té doby jejich obyvateli zničena. Některé už byly strženy, další zůstávají v takzvaně „vybydleném“ stavu.