Starostové obcí z údolí řeky Desné chtějí, aby stát oživil nápad postavit v Jeseníkách další přečerpávací elektrárnu podobnou Dlouhým Stráním. Měla by chránit vesnice před povodněmi i suchem. S touto vizí se obrátili na ministerstvo průmyslu a obchodu, které před čtyřmi lety vytipovalo Spálený vrch v Hrubém Jeseníku jako vhodnou lokalitu k takové stavbě.
Starostové z Jesenicka chtějí druhý seříznutý kopec
Zamýšlená přečerpávací elektrárna Spálená by měla mít velmi podobné parametry jako jen osm kilometrů vzdálené Dlouhé Stráně, jejíž horní nádrž je ve výšce 1350 metrů nad mořem a celkovým objem šest milionů kubíků vody. Spodní nádrž by byla na soutoku Ponikelského potoka a Hučivé Desné, horní nádrž by byla vyhloubená ve Spáleném vrchu ve výšce 1313 metrů. Výškový rozdíl by byl asi pět set metrů.
O špičku by přišel Spálený vrch
Starostové se domnívají, že vedle významu pro energetiku by stavba chránila oblast před povodněmi a zajišťovala vodu v době sucha. „Když byla povodeň v roce 1997, proteklo tady přes 120 kubíků vody za vteřinu. Teď jsou to jen dva kubíky,“ shrnul starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva z ČSSD, jaké problémy jim Desná dělá. Do realizace stavby je však daleko.
Ministerstvo průmyslu zahrnulo přečerpávací elektrárnu Spálená do studie, ve které vytipovalo celkem šest vhodných lokalit v horských oblastech, kde je pro takové stavby dostatečné převýšení. Mělo by jít o zdroje, které by byly schopny za poměrné nízkých nákladů rychle dodat chybějící energii v době špiček.
Vedle Spáleného vrchu v Jeseníkách jde například o Šumný důl v Krušných horách nebo Slavíč v Beskydech. Tam se přečerpávací elektrárna plánovala už před čtyřiceti lety, ale nakonec byly pro stavbu vybrány Dlouhé Stráně v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Ministerstvo: Musel by se najít investor
V případě Spálené by byl výkon elektrárny 880 megawattů a náklady na stavbu téměř 30 miliard. „Spálená stále patří mezi vybrané lokality. Je to záměr, který jsme schopni podporovat v případě, že se najde vhodný investor,“ uvedl ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel.
Ani současný provozovatel Dlouhých Strání, které vyrobí při minimálních provozních nákladech energii pro 200 tisíc domácností, si nedovede představit, že by se takový investor nyní našel. „V nejistých podmínkách současného energetického trhu je jakákoliv investice do konvenčního energetického zdroje mimo finanční realitu,“ prohlásil mluvčí dceřiné firmy ČEZu Obnovitelné zdroje Martin Schreier.
Ochránci přírody jsou proti
Závažnou překážkou by v každém případě byl odpor ochránců přírody. Nejenže by stavba poškodila další vrchol – hora Mravenečník byla seříznuta o tři metry, navíc Spálený vrch je v chráněné oblasti na hranici velmi cenné přírodní rezervace Šerák-Keprník. „Ochránci přírody i lesníci potvrdí, že už stavbou Dlouhých Strání došlo k nenávratnému poškození reliéfu Jeseníků, lesních porostů i celého území,“ řekl ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michal Servus.
Ministerstvo průmyslu nicméně chce přečerpávací elektrárnu Spálená zahrnout do plánu budoucího rozvoje Olomouckého kraje.