Ústí nad Labem - Za čtyři přepadení bank na Teplicku dostal bývalý policista Jindřich Krbec 7,5 roku vězení. Celkem si přišel na víc než milion korun, k činům se přiznal. Banky prý přepadával proto, že jiné řešení své špatné finanční situace neviděl.
Policista dostal za přepadení čtyř bank 7,5 roku vězení
Od dubna do července loňského roku sedmatřicetiletý Krbec dvakrát vyloupil pobočku Komerční banky v Krupce a České spořitelny v Oseku. Policisté svého tehdejšího kolegu, který dva roky pracoval u městské a 13 let u státní policie, dopadli krátce po čtvrtém činu.
Proti němu dnes svědčil i muž, který s ním byl v cele ve vazební věznici. Krbec mu prý namaloval mapu míst, kde odhodil helmu, sluchátka, respirátor, brýle, malířské kombinézy a další věci, jimiž se při přepadení maskoval, a pistoli. Svědek měl podle dalších instrukcí věci zničit, až se dostane z vazby, u neznámé osoby vyzvednout 180 000 korun a peníze pak poslat Krbcovi na účet.
Spoluvězni pomohl dostat se z vězení
„Hrozně mi pomáhal, cítil jsem to vůči němu jako dluh,“ řekl dnes u soudu Krbec s tím, že jemu se za tři měsíce vazby rodina ani neozvala a spoluvězeň se s ním dělil třeba i o zubní pastu, šampon a jídlo. Dokonce ho odradil od sebevraždy. Místa skrýší svému spolubydlícímu prozradil proto, aby se díky jeho informacím dostal dřív z vazby. Spoluvězeň dále vypověděl, že se prý Krbec snažil ukradené peníze rozmnožit v kasinech i při internetovém hazardu.
Podle státního zástupce jedna z bankovních úřednic poznala podle nahrávky naprosto bezpečně Krbcův hlas, další utkvěly z přepadení jeho vypouklé oči. Jako přitěžující okolnost jmenoval i to, že se při každém dalším přepadení zvyšovala jeho razance a agresivita. Při prvním měl jenom maketu pistole, při druhém plynovou kuličkovou zbraň pro airsoft, při třetím revolver se slepým nábojem a při posledním už nabitou ostrými náboji. Žalobce proto navrhl trest kolem devíti let.
Krbec svých činů lituje
Sám Krbec dnes ve své závěrečné řeči vypověděl, že svých činů upřímně lituje, ale z obtížné životní situace neviděl jinou cestu. Zpochybnil také hodnověrnost výpovědi jedné z bankovních úřednic. „Domnívám se, že pod takovým stresem, jaký tady prezentovala, není. U soudu si mě ještě fotila. Samozřejmě to ale nechci zlehčovat,“ řekl s tím, že její svědectví bylo značně přehnané.
Proč se nedoznal hned po zadržení ke všem přepadením, ale jen k tomu poslednímu, vysvětloval odsouzený muž tím, že nechtěl, aby ukradené peníze byly exekučně vymáhány po jeho manželce. Prý si to rozmyslel až poté, co se mu tři měsíce od zadržení vůbec neozvala.