Praha – Pod Karlovým mostem na Dražického náměstí svítí od tohoto týdne kandelábr s plynovým osvětlením. Je jedním ze tří dochovaných víceramenných kandelábrů v hlavním městě. Před třemi týdny se sem přestěhoval z restaurátorských dílen.
Pod Karlovým mostem znovu svítí plynové lampy
Všechny tři dochované víceramenné kandelábry jsou ve správě Galerie hlavního města Prahy. Kurátorka oddělení plastik této galerie Marie Foltýnová připomněla, že první dva kandelábry – na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici – již byly restaurované v minulých letech. Kandelábr na Dražického náměstí byl poslední.
Kdysi bývalo po Praze takových plynových kandelábrů obrovské množství. Například v roce 1882 to bylo 16 osmiramenných a 11 čtyřramenných kandelábrů. Vedle toho byly ulice osvětleny jednotlivými lampami, upevněnými na dřevěných a litinových sloupech.
Jan Žákovec, lampář a vedoucí Plynárenského muzea upozornil, že historické lampy fungovaly na svítiplyn, tedy uměle vyráběný plyn. „Dnešní lampy – tam už je využíván zemní plyn. Největší počet plynových lamp byl na konci 2. světové války, více než 9 tisíc. Potom se postupně plynové lampy převáděly na elektřinu a poslední plynové lampy zhasly na jaře roku 1985,“ dodal Jan Žákovec.
Prvních 200 plynových lamp v pražských ulicích bylo slavnostně rozsvíceno 15. září 1847. Plyn byl do nich přiváděn z první plynárny pro veřejné osvětlení v českých zemích, která se nacházela v Karlíně poblíž hranice s Novým Městem. Ta vyráběla svítiplyn za pomoci černého uhlí. Dříve než v Praze měly plynové osvětlení například Londýn, Paříž, Berlín a Vídeň. V roce 1867 proběhla velká rekonstrukce plynového veřejného osvětlení v Praze. Byly navrženy a umístěny výtvarně řešené stožáry a jednotné lucerny. Již od konce 19. století však bylo plynové osvětlení doplňováno a pak i postupně nahrazováno elektrickým.
Zdroj: Wikipedie
Ještě v polovině 80. let 20. století to tedy mohlo vypadat, že plyn coby médium pro osvětlování ulic definitivně zmizel v propadlišti dějin. Ale protože jeho zář je oku příjemnější než elektrické světlo, bylo v roce 2002 rozhodnuto o návratu plynových lamp do pražských ulic. Teď už je po Praze zase 660 plynových lamp.
V úterý večer byl slavnostně rozsvícen kandelábr na Dražického náměstí. Pomocí dlouhé tyče rozsvítil všechny jeho lampy klasickým způsobem Jan Žákovec, lampář a vedoucí Plynárenského muzea. Doplnil ovšem, že dnes už lampáři chodí rozsvěcet tímto způsobem pouze příležitostně: „Všechny plynové lampy se rozsvěcejí dálkově z dispečinku provozovatele veřejného osvětlení v Praze a lampáři chodí zejména v době adventu, protože technologie ručního rozsvěcování byla zachována,“ dodal Jan Žákovec.
Kandelábr restauroval pasíř Ivan Houska. Podle něj byl tento kandelábr ze tří zachovaných nejvíc poškozen: „Byl nejvíc rozlámán. Domnívám se, že je sestaven z několika jiných dílů, z několika kandelábrů. Má uprostřed takovou výztužnou konstrukci, protože litina byla hodně poškozena.“ Plynaři by v budoucnu rádi zprovoznili ještě kandelábr u Rudolfina.