Za trýznivou vraždu seniorky, která se stala v roce 2022 v Libišanech, soud v Pardubicích uložil výjimečný trest. Muž půjde v souhrnném trestu do vězení na 25 let, jeho partnerka na sedmnáct let. Muž byl podle soudu vinen také z nedovoleného ozbrojování. Oba souzení podali odvolání, zůstávají ve vazbě. Rozsudek není pravomocný.
Soud uložil výjimečný trest za vraždu seniorky v Libišanech
Soud projednával vraždu sedmdesátileté ženy z Libišan, matky obžalované. Podle obžaloby seniorku pár usmrtil zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Podle znalce z oboru soudního lékařství oběť před smrtí zažívala mučivé útrapy. Podle soudkyně Jany Bodečkové šlo o těžký případ bezcitné vraždy. „Nikdo nemá právo brát život člověku, nikdo, nikdy. Tady zemřel člověk brutálním způsobem,“ řekla.
Obžalovaní před soudem vypovídali protichůdně. Dcera uvedla, že matku zabil její partner, ten řekl, že ženu našli už mrtvou. Podle obžaloby byla zavražděna 30. listopadu, muž tvrdí, že s ní ještě několik dní poté komunikovali a tělo našli až 3. prosince.
Soudkyně Bodečková v odůvodnění řekla, že při trestu za vraždu ve spolupachatelství nemusí odsouzený držet vražedný nástroj. Je také nezbytné hodnotit chování obžalovaného po činu. „Obžalovaná si byla vědoma, co obžalovaný činí, nečinila proti tomu námitky,“ uvedla soudkyně.
Žalobkyně navrhovala doživotí
Státní zástupkyně navrhovala doživotní trest nebo výjimečný trest, soud se přiklonil k výjimečnému trestu. Muž v závěru soudního řízení začal křičet, že je odsouzen za něco, co neudělal, že není vrah. Vězeňská služba mu po agresivním výstupu nasadila pouta.
Muž má vícero trestních záznamů, ale ve vězení dosud nebyl. „Podmínky pro uložení doživotního trestu jsou velice striktní, to soud nedovodil,“ uvedla Bodečková. Doživotní trest soudy uloží v případě, pokud není naděje na nápravu výjimečným trestem od 20 do 30 let.
Odborníci u krajské pobočky soudu v Pardubicích říkali, že ani jeden nedal najevo lítost. Podle znalců z oboru psychiatrie a psychologie má muž disociativní a narcistické rysy, což ale neovlivňuje jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti. Žena, která má vysokoškolské právní vzdělání, trpí podle znalců histrionskou poruchou osobnosti, snaží se o upoutání pozornosti a má sebedramatizující chování.