Ozdravovny na horách nejsou využité

Krkonoše – Lidi v některých městech trápí smog, ozdravovny na horách ale volná lůžka dětem z Prahy, Mostu nebo Ostravy nabízejí marně. K třítýdennímu pobytu na horském vzduchu přitom stačí pouze doporučení praktického lékaře. Jenže ti tuhle možnost rodičům často ani nenabídnou.

Štiplavý oblak prachu, výfukových plynů a mlhy může působit dýchací potíže, pálení očí nebo malátnost. Nejohroženější jsou staří lidé, alergici a děti. Avšak 250 lůžek v krkonošských dětských ozdravovnách je prázdných. „Od ledna do září se nezastavíme. Pak přijdou ty tři měsíce a tady, i když jsou inverze, máme pusto a prázdno,“ uvedl ředitel ozdravovny Bedřichov Špindlerův Mlýn Petr Kraus. Dětských ozdravoven je celé České republice jenom pět, čtyři z nich na Trutnovsku. Stejný problém se tu ale opakuje rok co rok, jako by na podzim lidé ztratili o hory zájem. A to i přesto, že prostředí ve městech škodí jejich zdraví. „Být matkou dítěte z Ostravy, Prahy, Chomutova nebo z Mostu, a kdybych věděla, že je možnost tento pobyt absolvovat, tak si vůbec nedovedu představit, že bych toho nevyužila,“ prohlásila ředitelka ozdravovny Karkulka Pec pod Sněžkou Eva Hančilová.

Reportáž Václava Svobody (zdroj: ČT24)

Třítýdenní pobyt na horském vzduchu přitom dětem plně hradí pojišťovny. Většina rodičů ale o této možnosti ani neví. „Osvěta ze strany dětských lékařů se v podstatě nedá čekat. Nevím proč,“ podotkl ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben Trutnov Jaromír Hejzlar a Petr Kraus dodal: „Pokud lékař mamince o možnosti, že tady je dětská ozdravovna a je možné strávit 21 dní v čistém prostředí na horách, neřekne, potom se to ona nedozví.“

Trutnovské sdružení ozdravoven a léčeben už déle než rok marně jedná s radnicemi nejpostiženějších měst. Bez tlaku rodičů se však situace podle ředitele Hejzlara jen tak nezmění.