Chrudim - Nositel tradice. Tak se jmenuje titul, který vybraným řemeslníkům uděluje ministr kultury. Dostat ho může jen ten, kdo používá tradiční výrobní postupy, které předává dalším generacím. V republice je takových lidí dvacet sedm. Dnes se sešli ve skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku.
Nositelé tradic na Veselém Kopci
V rodině Štefana Kanaloše se řemeslo dědí tři sta let. Dlabané kuchyňské nádoby dělal jeho praděda, děda i otec. Také Štefan Kanaloš si na své výrobky může dát nápis Nositel tradice pouze v tom případě, že bude dodržovat určitá pravidla: „Nesmí to být žádný šmejd, musí to odpovídat všechno kvalitě, aby ty lidi byli spokojený. A samozřejmě my abychom byli spokojeni.“
Další řemeslo, které už téměř vymizelo - ruční výrobu kamenných brousků, pro další generace zachraňuje Jaroslav Sucháček ze Vsetínska: „Tak to dělal můj tatínek, když jsem měl pět, šest roků. Mám syna, ten pokračuje a vnuk už se to také učí.“
Nositel tradice je českou verzí projektu UNESCO, pojmenovaného Žijící lidské poklady. „Je to snaha ocenit ty, kteří se podílejí na předávání lidových tradic. Dostávají to ti nejlepší z nejlepších,“ vysvětluje ředitel Národního ústavu lidové kultury Jan Krist. Každý vlastník titulu Nositel tradice o něj může také přijít. „Pokud by nedodržoval základní technologie, pokud by registrovanou známku použil na jiný výrobek, než za který mu byl ten titul udělen,“ vyjmenovává situace, za kterých může být titul odebrán etnoložka Ilona Vojancová.
Dalších pět nositelů tradic ministr kultury jmenuje počátkem září v Uherském Hradišti. Celkem jich tak bude 32.