Neziskové centrum sociálních služeb na Jesenicku, které pomáhá psychicky nemocným nebo drogově závislým, se potýká s likvidační pokutou ve výši 800 tisíc korun. Organizace Darmoděj ji dostala kvůli nesrovnalostem při vyúčtování dotace. Zaměstnanci centra tvrdí, že za to může její současný ředitel. Chtějí, aby z čela centra odešel.
Neziskové organizaci Darmoděj hrozí zánik. Dostala pokutu 800 tisíc korun
Ředitel Darmoděje Josef Vondrka se ale brání. Odmítá, že by organizaci vedl špatně. „Ztráta vznikla na základě realizace evropských projektů pro klienty v sociálních službách,“ sdělil mimo jiné.
Vnitřní rozpory a možné chyby ve vedení už řeší i město Jeseník nebo Olomoucký kraj. Ten letos poslal Darmoději finance ve výši zhruba dvou třetin jeho rozpočtu. Tedy více než deset milionů korun.
„My jsme se rozhodli, že tam provedeme mimořádnou kontrolu naším kontrolním odborem,“ uvedl Michael Fischer (ČSSD), 1. náměstek hejtmana Olomouckého kraje. Kontrola by podle něj měla proběhnout v „co nejkratší době“.
- Organizace vznikla v březnu roku 2006 jako občanské sdružení Darmoděj. V dubnu téhož roku zahájilo omezený provoz kontaktního centra pro uživatele omamných a psychotropních látek. Zdejší protidrogová služba na území Jesenicka vznikla v návaznosti na preventivní besedy, které zpočátku realizovali nadšenci.
- Celkové počty klientů využívající služby organizace ve všech typech poskytovaných služeb se pohybují v řádu stovek.
Zástupci města Jeseník situaci v organizaci sledují. „V naší kompetenci není nijak zasáhnout, my pouze přispíváme na činnost Darmoděje. Samozřejmě budeme chtít znát výsledky sporu. Podle toho se město zachová v příštím roce,“ sdělil starosta města Adam Kalous (ANO).
O dalším osudu a fungování Darmoděje bude rozhodovat správní rada 19. září. I když jde podle všech stran o malou šanci, hrozí i to, že by Darmoděj zanikl. Pro stovky jeho klientů by šlo o existenční zásah do jejich životů.
Jesenicko má problém: Drogy
Jesenicko se řadu let potýká s drogovou problematikou. Svědčí o tom i nedávný policejní zásah, při němž specialisté zadrželi sedm členů skupiny podezřelé z rozsáhlé výroby a distribuce drog. Na případu pracovali kriminalisté půl roku. Lidem obviněným z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami je od 30 do 67 let. Pervitinem zásobovali odběratele na Jesenicku, řekla zdejší policejní mluvčí Tereza Neubauerová.
„Každý z obviněných měl při nelegálním obchodě svou roli. Někdo zajišťoval nákup chemikálií a dovoz léků z Polské republiky, další na různých místech ilegálně vyráběl metamfetamin a v neposlední řadě bylo potřeba zajistit distribuci této drogy mezi koncové uživatele po celém Jesenicku,“ uvedla policejní mluvčí. V případě, že výroba nepokryla poptávku, jezdili obvinění pro pervitin také na Ostravsko, dodala mluvčí.
Podobně velkou skupinu v regionu odhalili policisté také před dvěma lety. Její členové distribuovali nedovolené látky po celém Jesenicku. Jednalo se o marihuanu a pervitin.