Někteří Češi nedokáží vystačit se svými penězi

Ústecký kraj – Češi nejsou zvyklí si hlídat, kolik měsíčně utratí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. Nejhorší situace je v Ústeckém kraji. Šest rodin z deseti si nevede domácí rozpočet. Podle odborníků vyrostla celá generace, kterou nikdo nenaučil hospodařit.

Malá místnost v litvínovském paneláku je velkou nadějí pro dlužníky. Termíny schůzek v poradně jsou rozebrané i na dva měsíce dopředu. „Je to jedna z nejpostiženějších lokalit. Jsou tady lidé, kteří mají nízké vzdělání,“ uvedla Kateřina Rothová, poradce Poradny při finanční tísni. Klienti nechtějí ukázat své obličeje, stydí se za naivitu, které je do dluhů dostala. „Vzali jsme si další půjčky. Pak stačí jenom maličkost, třeba aby člověk omarodil, a výplata už nestačí,“ vysvětluje paní Eva a další klientka poradny, paní Alžběta, přidala: „Chodím do krámu na dluh, abychom měli co jíst.“

Reportáž Petry Tachecí (zdroj: ČT24)

Dnešní školáci se už základy domácího hospodaření učí. Jejich rodiče na život plný výhodných nákupních nabídek a lehce získatelných úvěrů nikdo nepřipravil. „Nedokáží vystačit se svými vlastními penězi, a to proto, že nedokáží vést domácí rozpočet,“ dodala Kateřina Rothová a pan Jan doplnil: „Teď jsem si musel půjčit od bráchy, abych měl na nájem. Příští měsíc nevím.“

Jenomže špatné plánování není problém pouze u dlužníků. Své výdaje nehlídá více než polovina domácností v kraji. Zbývající používají k záznamům hlavně tužku a papír. „Považujeme to za jeden z klíčových důvodů, proč se lidé často dostávají do problémů se splácením svých závazků,“ podotkl specialista na správu pohledávek Vítězslav Klus. Podle odborníků je důležité začít s drobnostmi, jako je příprava na běžný nákup.

Přesný nákupní seznam si podle průzkumu sestavuje jen třetina lidí. Obvykle to jsou ženy.