Na stožárech vysokého napětí často chybí ochrany

Jaroměř - Přes dvě stě dravců a dalších ptáků ročně ošetří ochránci přírody v Záchranné stanici v Jaroměři. Mnozí mají popáleniny ze stožárů vysokého napětí. Ekologové proto stupňují tlak na energetiky, aby na stožáry nainstalovali ochrany. Přirozeným lákadlem pro ptáky totiž stožáry elektrického vedení zůstanou i nadále. Montér ČEZ Jiří Hrdinka k tomu říká: „Sedají tam dravci, potom hlavně čápi a volavky. Nejvíce se to projevuje tam, kde ptáci hnízdí.“

Místo zasažené elektrickým proudem ptáky svědí a oni si ho drásají. Poškozená tkáň poté nekrotizuje a odpadá. Když už popálenému ptáku není pomoci, musí se utratit. David Číp ze Záchranné stanice zvířat v Jaroměři dodává, že zranění ptáci se stále musejí na veřejnosti ukazovat, protože to je podle něj jediná možnost, jak donutit potřebné orgány, aby se pokračovalo v montování ochran. Ekologové by totiž rádi zažili rok, kdy nebudou muset ošetřit stovky zraněných dravců, jako v současnosti. Proto tlačí na energetiky: spěchejte s instalací ochrany před ptáky na stožárech.

Ochranu před sedáním ptáků na stožáry má v současné chvíli téměř deset procent sloupů vysokého napětí. Podle ekologů je to však stále málo. Mluvčí ČEZ Šárka Beránková osvětluje pozadí instalace ochran: „Ta území nám vytipovávají ornitologové, montujeme například hřebenové ochrany. Na nová a rekonstruovaná vedení pak montujeme konzole typu pařát. Do roku 2013 bychom v rámci celé České republiky měli investovat téměř 110 miliónů korun do ochran.” V Česku potom i tak zůstane ještě stále přes 700 tisíc nechráněných sloupů vedení vysokého napětí, nebezpečných pro ptáky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Českolipsku uctili zádušní mší památku kardinála Duky

V Jablonném v Podještědí na Českolipsku dominikáni uctili památku zesnulého kardinála Dominika Duky. V tamní bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy se dopoledne konala zádušní mše svatá, při které věřící poděkovali za jeho život. Duka zemřel v úterý ve věku 82 let. Pohřeb se bude konat v sobotu 15. listopadu v katedrále svatého Víta.
před 2 hhodinami

Maturoval v krytu. Nejvíc stoletého Josefa Straku nabíjejí kamarádi

Jelikož otec Josefa Straky stavěl mosty, rodina se často stěhovala. Nakonec zakotvili v Brně, kde prožili druhou světovou válku i osvobození. Josefa v sedmnácti letech povolali na práce do Německa, maturitu skládal na konci války v krytu. Ze všeho, co ho v životě potkalo, se snažil vzít si něco pozitivního. Začátkem listopadu oslavil sté narozeniny. Dodnes ho prý nejvíc nabíjejí kamarádi a práce na zahradě.
před 5 hhodinami

Speciální hlídka v Českých Budějovicích kontroluje čipování psů

V Českých Budějovicích zřídili speciální hlídku zaměřenou na majitele psů. Ta u nich s pomocí čtečky mikročipů kontroluje, zda mají zvířata očipovaná. Řada z nich totiž tuto povinnost, která se plní přibližně v šestém týdnu štěněte společně s prvním očkováním, nedodržuje. Ve správním řízení jim přitom hrozí pokuta až padesát tisíc korun. Za minulý rok strážníci ve městě zkontrolovali téměř tři tisíce psů.
před 7 hhodinami

Rekonstrukce pražské Invalidovny může začít. Chybí už jen pokyn ministerstva

Obnova pražské Invalidovny s dostavbou moderní přístavby má začít v roce 2026. Projekt za více než dvě miliardy korun bude největší investiční akcí v historii Národního památkového ústavu. Ten má podporu nové vlády a nyní čeká už jen na souhlas ministerstva kultury, aby mohl vyhlásit tendr na dodavatele stavby. Veřejnosti by se Invalidovna mohla otevřít v roce 2030.
před 10 hhodinami

O víkendu nepojede metro mezi Hlavním nádražím a Vltavskou na lince C

Kvůli opravě stropní desky ve vestibulu stanice Florenc bude o víkendu omezený provoz pražského metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Nádraží Holešovice. Mezi Hlavním nádražím a Vltavskou metro v sobotu a v neděli nepojede vůbec, na dvou navazujících úsecích bude fungovat kyvadlový provoz. Během výluky dělníci nainstalují ve vestibulu stanice posledních deset ze 131 nosníků do stropní konstrukce, která se opravuje od roku 2022.
před 17 hhodinami

Pochybení volební komise v Blansku neodhalil ani algoritmus

Nejvyšší správní soud začátkem příštího týdne podá trestní oznámení kvůli chybnému sečtení hlasů při sněmovních volbách ve volebním okrsku v Blansku. Podle soudců mohla volební komise s hlasy manipulovat úmyslně. Její členové, kteří jsou proškoleni k tomu, aby se vzájemně kontrolovali, byli kromě zapisovatele vybráni politickými stranami. Svou zástupkyni tam měli i Piráti, kteří byli ošizeni o nejvíce hlasů. Výsledky sčítání po komisi kontroluje ještě počítačový algoritmus, ani ten ale na chybu neupozornil. Výsledky voleb to však neovlivnilo.
před 21 hhodinami

Soud nepravomocně zprostil obžalované viny z podílu na vraždě muže

Krajský soud v Hradci Králové zprostil všechny čtyři obžalované viny z podílu na vraždě, a to včetně pardubického advokáta Pavla Jelínka. Ten si dle obžaloby kvůli rodinným sporům objednal vraždu expartnera své dcery, podle soudu se to neprokázalo. Muž byl podle spisu v prosinci 2022 v Hradci Králové přepaden a unesen, tělo se nikdy nenašlo. Soud u všech obžalovaných oproti podané obžalobě změnil právní kvalifikaci z vraždy na zbavení osobní svobody. Rozsudek není pravomocný.
včeraAktualizovánovčera v 13:03

Na letišti v Hradci Králové stojí osm let ruské letadlo. Nikdo o něj nestojí

Na letišti v Hradci Králové stojí dopravní letadlo, které nechce ani jeho vlastník. Stroj ruských majitelů přitom přistál na východě Čech nouzově už před osmi lety. Jen nezaplacené poplatky činí zatím kolem milionu korun.
včera v 06:05
Načítání...