Ostrava-Proskovice – Seznámit děti s tradiční hrou loutkového divadla – takový je cíl ostravského občanského sdružení Marioneta. V rámci svého projektu 'Loutky patří do školky' dodává ručně vyrobená loutková divadla do mateřských škol, nemocnic nebo diagnostických ústavů po celé republice.
Loutky míří za dětmi
Přidělat oponu, utáhnout poslední šrouby a vlastnoručně vyrobené přenosné loutkové divadlo je hotové. Přímo z dílny míří k dětem do školky. Na řadě je několik odborných rad a divadlo s osvětlením, třemi desítkami různých kulis a originálními loutkami je připraveno. „Takové divadlo dětem určitě pomůže ve vzájemné komunikaci mezi sebou,“ myslí si učitelka MŠ Ostrava-Proskovice Kateřina Tobolová.
Martin Menšík vyrobil první loutkové divadlo před 14 lety pro své děti. Teď ho zmodernizoval a nabízí ho dalším dětem. V době počítačových a síťových her je to podle něj ta správná hračka, kterou však řada dětí vůbec nezná. „Ještě jsem loutkové divadlo hrát neviděla,“ potvrdila malá Viktorka a její kamarádka Dorotka doplnila: „Loutkové divadlo nemáme ani doma.“ Výrobce divadla Martin Menšík proto soudí, že: „Děti ztrácejí odvahu vlastní tvorby, protože všechno, co k nim chodí, je už hotové, vytvořené.“
Loutkové divadlo mohou dostat nejen školky v celé republice, ale třeba i dětská oddělení v nemocnicích. Musí však splnit dvě podmínky: Vymyslet scénář originální pohádky a během dvou let odehrát dětem 20 představení. To ale velký problém není, soudí vedoucí učitelka MŠ Ostrava-Proskovice Danuše Karasová: „Děti vymýšlely postavy a také, jak příběh dopadne.“
Přenosné loutkové divadlo už dostaly tři školky a další se hlásí. Velký zájem je o českou hračku i v zahraničí. A to nejen v evropských zemích, ale třeba i v Indii.