Kolín – Jednu z nejpočetnějších a nejstarších českých židovských komunit, která žila v Kolíně, nacisté takřka vyhladili. Před 70 lety začaly transporty z Kolína do koncentračních táborů. Připomenout si smutné výročí přijeli nyní do středočeského města pamětníci s rodinami z celého světa.
Kolínskou židovskou obec zničili nacisté jako mstu za Heydricha
Dlouhou historii kolínské židovské obce dokládají náhrobky na místním židovském hřbitově. Před válkou byla místní komunita po Praze druhá největší v českých zemích. „Před druhou světovou válkou žilo v Kolíně téměř 500 židů,“ uvedla historička Miroslava Jouzová.
Komunita zanikla v červnu 1942. Z kolínského nádraží odjely do Bohušovic nad Ohří tři transporty, město opustily 5., 9. a 13. června. Kromě Kolínských v nich byli lidé z širokého okolí, celkem 2 200 lidí. Předtím se ti, kteří měli v Terezíně nebo později některém vyhlazovacím táboře najít smrt, shromáždili v kolínské škole. „Byli jsme tady tři dny a už jsme tady ztratili jméno a šli jsme pod číslem,“ vzpomněla Irena Ravelová, která holocaust přežila.
Načasování kolínských transportů na červen 1942 nebylo náhodné, šlo o odplatu za útok na Reinharda Heydricha.
Na konci války se nejšťastnější z lidí odvlečených v roce 1942 vrátili. Do Kolína přijelo dvacet z původních 500. Dnes staletou historii místní židovské obce připomínají pouze hřbitovy a několik památek.