Olomouc, Brno - Vrchní soud v Olomouci má za sebou neobvyklé rozhodnutí. Zabýval se námitkou podjatosti, kterou sami na sebe podali tři členové odvolacího senátu brněnského krajského soudu. Důvodem byla jejich komunistická minulost a fakt, že se měli zabývat případem omluvy komunistické funkcionáře a tehdejšího padegoga Jana Snášela, kterého před téměř jednadvaceti lety, v době sametové revoluce, tři studenti architektury označili za demagoga a kariéristu. A tak se kvůli soudcům celý případ opět protáhl.
Kauza studentů architektury se táhne dvacet let, teď kvůli soudcům
Tři studenti chodí k soudním jednáním už dvacet let a případ stále není u konce. Aktuálně čekají na další z nezpočtu soudních stání jen proto, že se tři soudci - bývalí komunisté - rozhodli sami sebe z případu vyloučit kvůli své případné podjatosti. Tento jejich návrh tak musel posoudit Vrchní soud v Olomouci, který vydal jasný, zatím ovšem neoficiální verdikt: Soudci podjatí nejsou a tak se mohou pustit do práce.
Celý případ, v němž si studenti získali sympatie veřejnosti, je o to absurdnější, že se soudci rozhodli vyloučit až poté, co už v případě sedmkrát rozhodli. Vždy v neprospěch mladých architektů, kterým nařídili, aby se Snášelovi omluvili. A tak se nabízí otázka, zda už prostě nechtějí mít od stále bojujících studentů, z nichž se mezitím stali čtyřicátníci, jenom pokoj.
Advokát studentů Jaroslav Brož je z jednání tří soudců rozhořčen. „Pokud měli pochybnosti o své podjatosti, proč už se nevyloučili dávno. Vybrali si, co budou rozhodovat, a to považuji za akt libovůle,“ prohlásil právník, který chce podat další námitku a případně se obrátit i na Ústavní soud. Podle něj se soudci chtěli kauzy zbavit. To jim ale rozsudek Vrchního soudu neumožnil. Verdikt v absurdní kauze je tak v nedohlednu.