Lednice – Jihomoravský kraj umožní správcům řek a vodních děl účinnější obranu proti škodám, které způsobují bobři. Chystá se vydat rozhodnutí, podle kterého se budou smět bořit hráze a nory, které tito chránění živočichové vytvoří. Krajským představitelům to umožnila novela zákona. Čekali na ni lesníci z polesí Soutok, rybáři, ale třeba i správce parku v lednickém zámku. Věří, že díky likvidaci „zázemí“ bobrů se sníží jejich populace. Nově vydané rozhodnutí teď bude ještě dva týdny vystaveno připomínkám a námitkám. Po jejich vypořádání má začít platit, a to až do odvolání.
Jihomoravský kraj umožní likvidovat bobří hráze a nory
Vydat rozhodnutí umožnila novela zákona, která bobra evropského přesunula z kategorie „kriticky ohrožený“ do druhů „zvláště chráněných“. Těm už se alespoň minimální cestou dá bránit. „Samozřejmě likvidace bobra povolena není, jeho díla ale odklízet můžeme a doufáme, že tak snížíme jeho přírůstky,“ uvedl správce zámeckého parku Lednice Oto Bernad. Bobří hráze na potocích a malých řekách mohou způsobit lokální zátopy, voda se rozlévala i do luk v parku.
Na rozhodnutí netrpělivě čekali například i správci polesí Soutok u Lanžhota na Břeclavsku nebo vodohospodáři na hrázi ve Staré Břeclavi. Pokud chtěli zasáhnout, museli dosud pokaždé žádat o výjimku. „Využijeme to také u vodního díla Nové Mlýny, kde bobři dělají takové hrázky, které způsobují průsaky, a lidé to pocitují až ve svých domech,“ řekla ČT mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.
Náhrady, které musel kraj kvůli bobrovi jen v loňském roce správcům parků, lesů a rybníků zaplatit, přesáhly šest milionů korun. Podle úředníků z krajského odboru životního prostředí ale budou škody daleko vyšší, protože v uvedené částce jsou zahrnuty pouze škody nahlášené a uznané.
Bobr evropský (Castor fiber) je až metr velký hlodavec s dlouhým plochým ocasem, který staví soustavy kanálů a hrází. Jeho potravu tvoří kromě bylin i větvičky a lýko. Váží 30 kg a po jihoamerické kapybaře je druhým největším hlodavcem. Životu ve vodě je přizpůsoben díky plovacím blanám, které jsou na zadních končetinách, a uzavíratelným nozdrám. Uzavřít může také tlamu ihned za řezáky, které tak může ve vodě plně využívat. Vedle toho má i žlázu vyměšující látku, která impregnuje srst. Pod vodou je schopen setrvat až 20 minut.
Kdysi bouřlivě oslavovaný návrat bobrů na jih Moravy, kde byli vyhubeni, tak přidělává správcům jejich působišť čím dál větší vrásky. V současné době jich je v regionu očipováno přes 600, ale předpokládá se, že v přírodě jich žije několikanásobně více. Do lužních lesů u Lanžhota, odkud se rozšířili do zbytku republiky, se vrátili díky Rakušanům. Ochranářům z druhé strany hranice se podařilo tento živočišný druh vrátit do přírody před třiceti lety. Bobři se pak rozšířili na Moravu.