Chrudim - Chrudimští úředníci jednali nezákonně, když proti vůli archeologů souhlasili s likvidací středověkého sklepa. Tvrdí to krajský úřad, který jejich rozhodnutí prověřoval.
Chrudimští úředníci nechali zničit středověký sklep
Ještě v říjnu bylo na staveništi v centru Chrudimi archeologické naleziště. Dnes je na místě jáma plná betonu. Archeologové i památkový ústav marně usilovali o zachování dvou středověkých sklepů. Majitel ponechal pouze jeden sklep, přesně tak, jak mu to nařídil stavební úřad.
Stavební odbor chrudimského městského úřadu ale při vydání stavebního povolení udělal podle krajských úředníků chybu. „(Stavební) Úřad měl zdůvodnit, proč není možno tyto prostory zachovat, ale k tomu bohužel nedošlo,“ vysvětluje výhrady oddělení památkové péče Pardubického kraje jeho vedoucí Milan Mariánek.
Vedoucí chrudimského stavebního odboru Vladimír Bálek se ke kritice práce svých kolegů odmítá vyjádřit: „K závěrům krajského úřadu se zatím vyjadřovat nebudu, protože jsem písemné vyhotovení rozhodnutí neviděl.“
Chrudimští úředníci se zřejmě nemají čeho obávat. Krajský úřad, který jejich stanovisko přezkoumal, je potrestat ze zákona nemůže. A protože horní sklep je nenávratně pryč, celé řízení kraj zastavil.
K chybě došlo zřejmě už na samotném začátku, když město o výstavbě obchodního domu s byty a podzemními garážemi rozhodlo, myslí si ředitelka Národního památkového ústavu v Pardubicích Iva Lánská: „Už v prvotních úvahách o zástavbě tohoto prostoru, kdy se mělo zvažovat, zda se skutečně může do podzemí, když se vědělo, že tam budou archeologické nálezy.“
Slova Ivy Lánské nepřímo potvrzuje i investor a majitel pozemku Milan Kušta: „Podzemní garáže byly podmínkou výběrového řízení a vycházely z platného regulačního plánu.“
Postup chrudimských úředníků bude teď zkoumat ještě ministerstvo kultury.