Chalupa zruší souhlas s průzkumem těžby břidlicových plynů

Božanov (Náchodsko) - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) zruší původní souhlas se stanovením průzkumného území břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku. Nařídí nové projednání celé věci. Dnes to oznámil na setkání se starosty v Božanově na Náchodsku. Proti vytyčení průzkumného území a případnému povolení průzkumu či těžby protestují zástupci desítek obcí a měst a také veřejnost.

Ministr dnes novinářům řekl, že rozkladová komise ministerstva má lhůtu do tohoto pátku, aby vypracovala své stanovisko. „V okamžiku, kdy dostanu její doporučení, tak původní rozhodnutí zruším a nařídím nové projednání,“ řekl ministr s tím, že důvodů ke zrušení původního souhlasu je více. „Například se jedná o pochybení z hlediska správního řádu či zhodnocení jednotlivých argumentů či chybějící dostatečné zhodnocení veřejného zájmu, který v této věci musí být posuzován,“ řekl Chalupa. Podle něj by mělo být posouzena ochrana zdrojů pitné vody a také krajiny jako takové.

Dále řekl, že územní pracoviště ministerstva v Hradci Králové bude muset ve věci nařídit nové řízení. „Za důležité považuji, aby tam byl dostatečný prostor pro poskytnutí informací a také vyjádření účastníků z pozice samospráv,“ dodal Chalupa. 

Starostové odcházeli z dnešního setkání poměrně spokojeni. „Já si myslím, že z toho máme celkem dobrý pocit, pan ministr nám slíbil, že to celé dáme na začátek, a uvidíme, co bude dál,“ řekla starostka Adršpachu na Náchodsku Dana Cahová, která se záměrem těžařů nesouhlasí. „Máme skály, které můžeme prezentovat ve světě, my chceme přírodu a ne vrty,“ dodala.

Královéhradecká pobočka ministerstva životního prostředí vydala na konci loňského roku takzvaný souhlas s vytyčením průzkumného území, o který žádala společnost Basgas Energia Czech. Ta je dceřinou společností nadnárodní firmy Hutton Energy. Pokud by rozhodnutí nabylo právní moci, museli by těžaři zpracovat projekt, který by schvalovaly příslušné instituce. Až poté by měly následovat průzkumné práce v terénu, včetně podzemního vrtu a případná těžba. Těžaři podle svého záměru v následujících pěti letech plánují průzkumné vrty na území o rozloze 777 kilometrů čtverečních od Broumovska až po hranice Krkonošského národního parku.

Do protestů proti těžbě se zapojily tisíce lidí

Proti průzkumu a případné těžbě břidlicového plynu se zvedla silná vlna odporu, protestní petice podepsaly tisíce lidí. Například hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) již dříve uvedl, že těžba břidlicových plynů není v zájmu obyvatel kraje. Podle odpůrců by těžba mohla ohrozit zdroje pitné vody i krajinný ráz.  

Těžba břidlicového plynu
Zdroj: ČT24/Vojtěch Rejl

Letos vznikla také koalice STOP HF, která požaduje zákaz používání takzvaného hydraulického štěpení při těžbě břidlicových plynů. Náchodský senátor Petr Pakosta již na konci března oznámil, že navrhne zákon, který by na území České republiky zakázal používání této metody. Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn. Proces hydraulického štěpení se během životnosti vrtu opakuje průměrně desetkrát.     

Společnost Hutton Energy žádá i o možnost průzkumu na Berounsku. Záměr těžit plyn z břidlic v okolí Hranic na Přerovsku a v části Valašska oznámila firma Cuadrilla Morava, dceřiná firma britské firmy Cuadrilla.

Chalupa zruší souhlas s průzkumem těžby břidlicových plynů (zdroj: ČT24)