Brněnští psi se stěhují na venkov, ovšem pouze papírově

Brno – Vysoké poplatky za psy vedou řadu lidí z měst k tomu, že svoje psy raději přihlašují na vesnicích v okolí. Rozdíl za roční poplatek totiž v některých případech může být i víc než tisíc korun. Pejskaři, kteří obcházejí místní vyhlášky, na tom nevidí nic špatného. Například Brno podle nich stejně pro jejich miláčky neposkytuje žádné vyžití. Vedení města se takový postup pochopitelně nelíbí, lidé totiž porušují zákon a město přichází o peníze.

„Nevidím důvod, proč bych měla v Brně platit 1 500 korun. Psa jsem přihlásila na vesnici za Brnem, kde za něj platím jen dvě stovky. Tady stejně kromě několika parků nemám možnost psa pořádně vyběhat, není tady žádné hřiště třeba s překážkami,“ řekla paní Hana, majitelka afghánského chrta.

Města jsou proti takovému chování lidí bezmocná. „Radnice městské části Brno-střed ročně zaplatí za udržování psích výběhů a sběr exkrementů dva miliony korun. Od majitelů psů ale vybereme pouze jeden a půl milionu. Je to pro nás mírně ztrátové, byli bychom samozřejmě rádi, kdyby lidé nepodváděli, neokrádali nás. Za půl milionu se dá opravit třeba dětské hřiště,“ uvedl mluvčí Brna-středu Roman Burián.

Reportáž Filipa Zdražila (zdroj: ČT24)

Podobně jako paní Hana lidé často nahlašují psy u příbuzných na vesnicích. Rozdíl mezi městskou částí Brno-střed a nedalekými Ostopovicemi je 1 200 korun. „V současné době evidujeme zhruba 170 psů a nedokážu vyloučit, že by někteří ve skutečnosti přebývali v Brně. Nevíme o tom, že by to bylo nějaké výrazné číslo,“ tvrdil starosta Ostopovic Jan Symon (nez. za SZ).

Část majitelů často psa nenahlásí vůbec. „Každý týden narazíme při kontrolách na několik případů, které musíme předat přestupkové komisi. Zhruba v polovině případů majitelé nemají v pořádku dokumentaci psa,“ dodala mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančíková.