V kárném táboře - opera inspirovaná Kafkou

Plzeň - Jedinečnou příležitost seznámit se v pouhých dvou představeních s dílem soudobého amerického skladatele, minimalisty Philipa Glasse, mají příznivci opery v Plzni. Soubor Divadla J. K. Tyla uvede jako poslední premiéru sezony 30. června komorní operu V kárném táboře. Dílo z roku 2000 napsal skladatel podle povídky Franze Kafky na libreto Rudolpha Wurlitzera. Nastudováním této opery se plzeňské divadlo zapojilo už potřetí do významného mezinárodního projektu.

„Příběh nás zavádí do kárného tábora a líčí plánovanou popravu jednoho z vězňů. Alegorické dílo se zabývá otázkami trestu a smrti, ale též humanismu a idealismu,“ uvedla mluvčí divadla Eva Ichová. Kafka povídku napsal během tří dnů, od 15. do 18. října roku 1914, nedlouho po vypuknutí první světové války. Poprvé vyšla v roce 1919.

„Glass píše hudbu symfonickou, komorní, scénickou i filmovou, v katalogu jeho tvorby najdeme i 25 oper nejrůznější délky. Glassovy opery se hrají na předních světových scénách, v posledním dvacetiletí se objevují i u nás,“ připomněla Ichová. Dílo V kárném táboře je psáno pro dva protagonisty, velitele tábora a návštěvníka. Vedle nich se uplatňuje i několik epizodních postav, doprovod tvoří smyčcový kvintet, plzeňský soubor operu nabídne v anglickém originále.

Hudebního nastudování se ujal dirigent Petr Kofroň, který je nyní šéfem operního orchestru plzeňského divadla. Kofroň stojí spolu s Agon Orchestra za všemi pražskými uvedeními Glassových oper a s tímto titulem se již setkal. Koncem roku 2005 operu v české premiéře uvedl v Divadle Archa v rámci Maratonu soudobé hudby, o půl roku později v jiné scénické podobě uzavírala v pražské La Fabrice projekt Perzekuce.

Nastudováním Glassova díla vstoupilo divadlo již potřetí jako partner do mezinárodního projektu Armel Opera Competition and Festival, který se těší světové publicitě. Festival vyvrcholí v říjnu v maďarském Szegedu, kde bude uvedeno pět inscenací pěti zapojených divadelních a operních domů.

Vedle plzeňského je to Národní divadlo v Szegedu, Centrum pro soudobou operu v New Yorku, Srbské národní divadlo z Nového Sadu a Slovenské národní divadlo z Bratislavy. „Účast plzeňské opery v této významné soutěži byla umožněna díky finanční podpoře z projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015,“ dodala Ichová.

Načítání...