Pavol Hammel naživo a komorně

Slovenský zpěvák Pavol Hammel patří k veteránům naší rockové a populární scény, ani po padesáti letech neztratil jeho projev na autentičnosti, jak je ostatně slyšet i z koncertního dvojalba Live, jež právě vychází.

V tvrzení, že je Hammel kýmsi jako svědkem vývoje slovenské, ale vlastně i české populární, a v menší části i rockové hudby, není rozhodně nic nadsazeného - již působení ve skupině Prúdy, zvláště pak jejich debutové album Zvoňte, zvonky z roku 1969 znamenalo zásadní příspěvek do tehdejší domácí, tedy československé hudební scény. Ostatně, dodnes jsem přesvědčen, že právě tato deska, již natočili tehdy mladičcí muzikanti (Hammelovi bylo kolem dvaceti) je naším nejlepším československým albem všech dob, a ne Kuře v hodinkách či další, jistě výtečné desky, jako třeba první Plastici.

Prúdy přišly se zcela osobitým zvukem, skladbami založenými na slovenské lidové písni, a ne na angloamerické tradici, také texty byly výrazně poetické, a k tomu ve slovenštině. Prúdy se nebály pracovat s bohatšími aranžemi, jistě i díky vkladu varhaníka Mariána Vargy. Prostě, právě Zvoňte, zvonky, na něž mimochodem složil Hammel tři z dvanácti písní, jsou tím nejlepším. A není vlastně ani divu, že na toto album Hammel ve své další tvorbě vždy nějak navazoval a odkazoval, a je jedno, jestli se pohyboval spíše v popových vodách, či koketoval se zapojením mluveného slova či hudbou k tanečním představením, rockem i folkem.

Pavol Hammel / Live
Zdroj: ČT24/ČTK/Koller Jan

Ostatně, ono navazování je vidět i na Hammelově živém dvojalbu, jež si jistě nadělil k nedávným pětašedesátinám, ze Zvonků zde slyšíme krásně podanou Baladu o smutnom Jánovi, ze starších písní zařadil například bluesově laděnou Smutnou nahou električku z alba Zelená pošta z roku 1972, v níž se stejně jako na původní verzi předvede výtečný Radim Hladík citlivými kytarovými vyhrávkami, Hammel na své živé album zařadil i píseň Šest starcov z roku 1969, která se v novém, pěkně odpíchnutém rytmickém hávu dobře vyjímá vedle novinek z posledního Hammelova studiového alba Nočná galéria (2011) nebo alba Everest (2009).

Za zmínku jistě stojí vznosná Ľália poľná (z alba Na II. programe sna z roku 1976), na níž Hammela doprovází klasické varhany a pezinský chrámový sbor Ad una corda, však je také publikum odměnilo zaslouženým potleskem. Album, které se celé nese spíše v komornější poloze – rozhodně ne však unplugged! – nemůže pominout velký Hammelův hit Medulienka z roku 1971, jehož vyznění nijak nevadí Hammelův roky poznamenaný hlas, naopak.

Byla řeč o Radimu Hladíkovi, je namístě zmínit i ostatní muzikanty – Hammela na koncertě, který proběhl 4. prosince 2012 ve Velkém sále Slovenského rozhlasu, citlivě doprovázela pražská kapela Alvik, společně s již zmíněným Hladíkem, dalším kytaristou Jurajem Burianem, renomovaným bubeníkem Martinem Valihorou, sbory vedle pezinského sboru zpívaly Michaela Horká a Andrea Zimányiová. Všichni dohromady pak nahráli album, které je skutečně krásným dárkem nejem Pavolu Hammelovi k narozeninám, ale i všem jeho fanouškům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
6. 12. 2025

Zemřel architekt Tančícího domu Frank Gehry

Ve věku 96 let zemřel americký architekt Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze, píše deník The New York Times. Stalo se tak po krátkém respiračním onemocnění v jeho domě ve městě Santa Monica v Kalifornii, sdělila listu jeho spolupracovnice Meaghan Lloydová.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
5. 12. 2025

Svět letos nejvíc poslouchal Bad Bunnyho či Bruna Marse, v Česku se líbí Calin

Hudební platformy zveřejňují žebříčky nejposlouchanějších skladeb a umělců za letošní rok. Nejstreamovanějším umělcem byl na Spotify vyhlášen Bad Bunny, který „sesbíral“ téměř dvacet miliard přehrání. Ze skladeb se na špici často opakují písničkové spolupráce Bruna Marse. V tuzemsku nedají posluchači dopustit na Calina či Viktora Sheena.
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Nemáme ambici být v rádiu, říkají The Ecstasy Of Saint Theresa k písni po 19 letech

Hudební skupina The Ecstasy Of Saint Theresa stvrdila svůj návrat novou skladbou po devatenácti letech. Vznikl k ní i videoklip. Uskupení patří k hlavním zástupcům české elektronické hudby. Stojí za ním hudební producent a skladatel Jan P. Muchow a zpěvačka a herečka Kateřina Winterová.
5. 12. 2025

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
5. 12. 2025

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
4. 12. 2025Aktualizováno4. 12. 2025
Načítání...