Národní technické muzeum otevře 16. února

Praha - Také historický fotografický ateliér naleznou návštěvníci v Národním technickém muzeu v Praze na Letné. Po čtyřleté rekonstrukci bude otevřeno veřejnosti 16. února dopoledne a upozorní na výročí narození významného stavitele a mecenáše Josefa Hlávky. Návštěvníky čeká pět unikátních expozic, reprezentujících pokrok vědy a techniky v uplynulých staletích.

Nové vedení muzea tak plní svůj slib otevřít muzeum co nejdříve - stane se tak po necelých dvou a půl měsících, co do funkce ředitel Karel Ksandr nastoupil. Zpřístupněna bude dopravní hala, expozice Architektury, stavitelství a designu, expozice Astronomie, Tiskařství a zmíněný ateliér, který přiblíží vývoj fotografie, vliv na společnost a vysvětlí základní fotografické procesy.

„Návštěvníci tu naleznou přehled historických fotografických procesů od vynálezu daguerrotypie v roce 1839 až po fotografii digitální. Na rozdíl od starší expozice, která byla věnována technologii snímání a jednotlivým přístrojům, se nyní u každého procesu poučí o jeho principu, technologii i výsledcích včetně snímků samotných,“ řekl vedoucí oddělení dějin fotografické a filmové techniky Petr Kliment.

Součástí expozice, která se právě dokončuje, je maketa historického fotografického ateliéru na denní světlo z přelomu 19. a 20. století. „Tehdy vycházely ateliéry fotografů až do doby, než se přešlo na svícení elektřinou, z konstrukce malířských ateliérů. Využili jsme to, že část budovy muzea má skleněnou střechu. Imitaci fotoateliéru navozují pod stropem textilní rozptylovače světla a černé zástěny, jimiž fotograf vytvářel osvětlení scény před objektivem. Další dominantou budou malovaná fotografická pozadí. Jsou černobílá, protože barevná fotografie tehdy ještě neexistovala,“ dodal Kliment.

Interaktivní část fotoateliéru zastoupí čtyři deskové fotografické přístroje ovládané elektromotory přes dotykové obrazovky. Každý vysvětlí jednu z funkcí. Především to, proč byly tyto přístroje tak veliké a proč měly tolik ovládacích prvků.

Expozice bude i místem komponovaných programů. „Zabaví celou rodinu i bez komentáře a zároveň umožní komentované prohlídky na různých úrovních. Zájemci si vyzkouší fotografické přístroje, budou se moci vyfotografovat před historickým pozadím a zúčastnit se workshopů,“ dodal.

Od chvíle, kdy technickým muzeem před rekonstrukcí 10. září 2006 prošli poslední návštěvníci, uplyne k datu znovuotevření přesně 1621 dní. Další expozice se budou otevírat postupně.

  • Historická fotografická technika / sepiovy tisk zdroj: NTM http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2295/229473.jpg
  • Historická fotografická technika / uhlotisk zdroj: NTM http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2295/229471.jpg
Vydáno pod