Jiří Suchý se obává konce Semaforu a připravuje grantový kabaret

Praha - Možného konce pražského Divadla Semafor se obává jeho principál Jiří Suchý. Nevylučuje, že vzhledem ke stále se snižujícím dotacím ze strany hlavního města bude muset tato scéna s téměř padesátiletou tradicí koncem sezony zavřít bránu. "I když 49 let je taky slušný číslo," komentuje Suchý to, že by se jubilejní semaforská sezona nemusela uskutečnit. Přesto se nevzdává a v souvislosti se složitou situací kolem grantů připravuje novinku - kabaretní představení nazvané Děti kapitána Granta.

„Padesáté sezony se asi nedožijeme, i když město po celá desetiletí podporovalo naši činnost. Už čtyři letošní měsíce jsme žili na dluh a poloviční grant, který nám teď přislíbili, ho postačí pokrýt tak akorát,“ řekl Suchý. Semafor podle něj překonal odchod Jiřího Šlitra, tíhu normalizace i povodně. „A teď nás najednou magistrát hodil přes palubu,“ dodal s tím, že divadlo, které má 184 míst, se samo neuživí.

V letech 2002 až 2005 divadlo dostávalo každoročně 6,4 milionu korun. Před dvěma lety byl příspěvek tři miliony korun, loni, po navýšení o půl milionu, celkem osm milionů korun, vyplývá z internetových stránek magistrátu.

Nyní Semafor žádal o čtyřletý grant, celkem o 22,5 milionu korun. Grantová komise nejprve navrhla osm milionů, pak šest a nakonec 3,5 milionu. Letos scéna získá také asi 824.000 korun z dotace na prodanou vstupenku.

Radní Milan Richter (ODS) podotkl, že konkrétní výši grantů navrhovala komise složená z odborníků. Zastupitelstvo návrh schválilo beze změn. Grantová komise má povinnost své návrhy vysvětlovat. Suchý by se proto prý měl obrátit na její jednotlivé členy.

Suchý je signatářem petice Za Prahu kulturní, kterou podle jedné z organizátorek Yvonny Kreuzmannové podepsala téměř tisícovka osobností. Jsou mezi nimi bratři Formanové, Dagmar Havlová, Vlasta Chramostová, Jan Jiráň, Jan Kraus, Jiří Lábus, Lubomír Lipský, David Radok, Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.

A tak podobně, jako Jiřího Suchého inspirovaly před lety obrovské záplavy k sepsání popovodňové inscenace, nezůstal stranou ani teď. „Na povodně v roce 2002 a na zničení vlastního divadla jsme zareagovali úspěšnou revuí nazvanou To nám to pěkně začíná. Dnes tu máme další pohromu, a tak připravujeme kabaret Děti kapitána Granta. Jeho smyslem je pohlédnout na situaci, která se pro některé scény stává otázkou bytí a nebytí, s humorem, byť trochu šibeničním,“ řekl Suchý.

Roli Kapitána Granta si napsal pro sebe, jako lodivod a opilec se představí Jitka Molavcová. Role odrostlých kapitánových dětí ztvární Jolana Smyčková a Jiří Štědroň, ale na jevišti se objeví i řada dalších tváří, známých ze semaforských představení poslední doby: Olina Patková, Vanda Hauserová, Michal Stejskal a Václav Kopta.

„Premiéra se uskuteční 14. května,“ dodal Suchý, jemuž tato situace připomněla dobu před šesti lety, kdy se Semafor ocitl v karlínském suterénu až po strop pod vodou. Těsně předtím se však změnil v rámci transformace z magistrátní scény ve společnost s ručením omezeným. Takže Suchý divadlo sice dostal, ale vzápětí o ně přišel.

Proti rozdělování grantů, respektive zavedení plošné dotace na vstupenku, se postavila petice, za kterou stojí Jakub Špalek, Miroslav Táborský, Ondřej Vetchý, Táňa Fischerová či ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. Ohroženo není jen divadlo Semafor, ale například i Divadlo Archa, Divadlo bratří Formanů, Divadlo v Celetné, Galerie kritiků a Galerie Futura.

Petice mimo jiné požaduje odvolání radního pro kulturu Milana Richtra. Iniciativa pro kulturu se proto rozhodla k veřejnému protestu a zve všechny sympatizanty, aby v den schůze pražského zastupitelstva ve čtvrtek 24. dubna přišli v 08:30 hodin před budovu radnice na Mariánském náměstí v Praze.

Vydáno pod