Trilogii Jan Hus, nejnovější filmové zpracování osudu slavného církevního reformátora, uvidí také zahraniční publikum. Na programu francouzsko-německé televizní stanice ARTE a především v Kostnici, místě, kde byl Hus za své reformní názory před šesti sty lety upálen.
Jan Hus se vrací do Kostnice jako filmový hrdina
Trojdílné televizní drama natočil režisér Jiří Svoboda podle scénáře Evy Kantůrkové s Matějem Hádkem v hlavní roli. Tvůrci se soustředili především na přiblížení Husova rozkolu s církví a jeho reformátorské snahy, nechtěli jej vylíčit jako národního ani sociálního buřiče, jak byl naposledy ztvárněn ve filmu Otakara Vávry v polovině 50. let.
Snímek byl před uvedením na obrazovkách České televize promítnut také na místech spojených s Husem a jeho odkazem - na Kozím hrádku, v Táboře, Husinci a na Univerzitě Karlově. 23. června jej uvidí publikum v německé Kostnici, kam byl Hus povolán, aby obhájil své názory, a v roce 1415 odsouzen k upálení.
Kromě Kostnice se s televizním Janem Husem - ve dvoudílné verzi - seznámí 1. července večer také němečtí i francouzští diváci stanice ARTE, která je koproducentem snímku. Podle Jana Maxy, ředitele vývojových pořadů programových formátů ČT, je spolupráce s ARTE a zahraniční uvedení filmu o Husovi dokladem reformátorova významu v mezinárodním kulturně-politickém kontextu.
Česká televize drama Jan Hus zpřístupnila po odvysílání na měsíc ve svém archivu. Přehrát jej lze jen do konce června.