Válka o Náhorní Karabach si podle odhadů vyžádala přes třicet tisíc obětí. Přestože je od roku 1994 uzavřeno příměří, mírová smlouva dosud není. Jak se lidem v konfliktem zasažené oblasti žije, zajímá reportážního fotografa Josefa Bosáka. Do pražské galerie Czech Photo Centre odtud přivezl Kus arménské duše.
Fotograf Josef Bosák zachytil Kus arménské duše
Obyvatelé Náhorního Karabachu zažili genocidu i občanskou válku. Historii horské oblasti mezi Arménií a Ázerbájdžánem poznamenalo rozhodování politiků i nesmiřitelné konflikty mezi křesťany a muslimy.
Podle fotografa Josefa Bosáka zůstávají tamní obyvatelé navzdory nelehkému životu přátelští a pohostinní. I proto se za nimi už více než deset let pravidelně vrací. Místní Armény fotil doma, při práci i při zábavě. V zemi označované za kolébku křesťanství se s fotoaparátem účastnil i náboženských obřadů v kostele nebo svátku vody Vardavar.
Nejvíce času ale strávil v místní polorozpadlé nemocnici. „Byla z roku 1938 a přišlo mi, že se v ní zastavil čas, že ani není možné, aby se v takových podmínkách dělaly složité operace,“ popisuje tamní podmínky Bosák. Zároveň si ho ale získala soudržnost arménských rodin, které v nemocnici s pacientem bydlí, aby se o něho mohly starat.
Přátelští byli i k němu – před jeho fotoaparátem se neschovávali, naopak dostával často pozvání k nim domů. Sociální reportáže, které se mu tak podařilo pořídit, si mohou návštěvníci výstavy Kus arménské duše prohlédnout do 12. srpna.