Praha - Česko se připojilo ke zbytku Evropy a začalo zahraničním štábům nabízet filmové pobídky, tedy část peněz, které filmaři po natočení filmu a utracení peněz u nás dostanou zpět. A tak se zahraniční filmaři vracejí a zvyšuje se tak i množství peněz, které v Česku utratí. Ty jdou do státní kasy, protože je filmaři utrácejí většinou za pronájmy ateliérů či pozemků. Platí si ale taky české řemeslníky, firmy nebo komparsisty. To, že Česká republika filmaře láká, dokládá i další fakt: O natáčení u nás mají údajně v příštím roce zájem takové hvězdy, jako jsou Brad Pitt či Sean Connery. Všechno ale do jisté míry záleží právě na tom, kolik peněz stát uvolní na filmové pobídky.
Filmaři se díky pobídkám vracejí do Česka, ale peníze nestačí
Dánský film Královská aféra o zakázané lásce mezi lékařem a manželkou krále Kristiána VII. je jeden ze filmů, které loni v Česku natočily zahraniční štáby. Letos by se v Česku mělo natočit zhruba 40 zahraničních projektů. Jedním z nich je například pokračování seriálu o slavném rodu Borgiů. Kulisy Říma 15. století vyrostly na pozemcích barrandovských studií.
Zájem zahraničních štábů přináší Česku reklamu, přiláká turisty a plní tak i státní pokladnu, neboť produkce v Česku utrácí miliony. To potvrzuje i Helena Fraňková, ředitelka odboru kinematografie ministerstva kultury. Například v roce 2004 se v Žatci natáčely dva filmy - jeden s Elijahem Woodem, druhým byl Oliver Twist režiséra Romana Polanského. Oba filmy daly vydělat místním lidem i podnikům. „Najmuli velké množství komparsistů, najmuli dvě velká slunečnicová pole…,“ doplnila pro ČT Fraňková.
Pobídky pomohly, ale nestačí: Česko přišlo o natáčení dalšího dílu Smrtonosné pasti
Od konce 90. let se u nás točil jeden film za druhým. Po roce 2005 přišel útlum. Zahraniční štáby odešly do okolních zemí, které zavedly filmové pobídky - jakési státní dotace pro filmaře. Ještě v roce 2005 u nás cizí produkce utratily 8 miliard korun, v roce 2010 to nebyla ani miliarda. Loňský rok přinesl zlepšení, a to právě díky filmovým pobídkám. I když se situace zlepšila, stále není ideální. Filmy u nás natáčí jen zlomek produkcí, které by měly zájem - třistamilionová pobídka, kterou stát nabízí, pro všechny zájemce nestačí. To potvrdila v rozhovoru pro ČT i ministryně kultury Alena Hanáková. Nedostatek peněz na filmové pobídky znamená pro Českou republiku ztrátu: „V tuto chvíli víme, že jsme přišli o natáčení pátého dílu Smrtonosné pasti,“ řekla v České televizi ministryně kultury.
Rok 2011 - filmaři v Česku utratili víc než miliardu a půl
Loni v Česku utratily zahraniční štáby za všechny služby spojené s natáčením víc než jednu miliardu, šest set milionů korun - a to bylo o sto milionů víc než v roce 2010.
Nejvíc, a to půl miliardy, utratila americká produkce seriálu Missing. Druhé nejdražší pak bylo natáčení francouzského seriálu Borgiové. Zahraniční filmaři můžou po Česku žádat až 20 procent z peněz, které tu při natáčení utratili. Částka, kterou na filmové pobídky stát dává, je ale pořád nízká.
Filmy točené v Praze
Příběh rytíře (2001)
Hartova válka (2002)
Letopisy Narnie (2005)
Kletba bratří Grimmů (2005)
Casino Royale (2006)
Mission: Impossible IV (2011)