Praha/Londýn - Celá sezona Českého centra Londýn Czech Open 2012 v dějišti letošních letních olympijských her slaví původní olympijskou myšlenku propojení sportu a umění z počátku minulého století, kdy byly udělovány medaile i v olympijských soutěžích v malbě, architektuře, hudbě, poezii a sochařství. Program sezony se soustředí na londýnskou čtvrť Islington, která bude během LOH hostit Český dům, otevřený během her jak českým, tak londýnským fanouškům. Czech Open 2012 představuje v Londýně projekty a tvorbu mnoha desítek českých a britských umělců s tvůrčím zapojením londýnských i českých dětí, zahrnuje charitativní projekt, příležitosti pro představení českého designu a architektury, prezentaci památek UNESCO atd.
Česká kultura na LOH jako téma
„Londýn se na hry chystá od roku 2005. Celé léto tu bude jedním velkým festivalem sportu, kultury a kreativní otevřené metropole. Czech Open 2012 v sobě spojuje nadšení a otevřenost londýnských obyvatel a umělců a kreativitu, vtip a umění českých tvůrců v programech, které jsou součástí prestižních londýnských festivalů. Až nás překvapilo, s jakou pozitivní odezvou a podporou se setkala tato olympijská a kulturní iniciativa u téměř všech oslovených umělců a partnerů jak v Londýně, tak v Islingtonu. Chuť a ochota zapojit se a stát se součástí takovéto oslavy byla obrovská,“ prohlásil ředitel Českého centra Londýn Ladislav Pflimpfl.
Coal and Steel
Program zahrnuje například mezinárodní putovní skupinovou výstavu špičkových českých a britských výtvarníků Coal and Steel, kterou byla zahájena výtvarná kapitola české kulturní sezony Czech Open 2012. Výstavu doprovází i mimořádný charitativní a aukční projekt. Kolekce se představí v červnu i v Praze a ozdobí Český dům během LOH.
„Výstava Coal and Steel přináší spojení nebývale silného zastoupení české a britské současné výtvarné scény. Téma Kupkova modernismu a účast téměř čtyř desítek umělců pracujících s mnoha médii vč. laureátů či autorů nominovaných na Cenu Jindřicha Chalupeckého a britskou vysoce prestižní Turner Prize přináší výjimečnou konfrontaci a unikátní sbírku inspirací a kreativních idejí,“ dodal Ladislav Pflimpfl.
Disorient Express London–Prague
Pro Czech Open 2012 a výstavu Coal and Steel vznikla unikátní kolekce více než tří desítek modelových vagónků vyrobených legendární britskou hračkářskou firmou Hornby pro projekt s titulem Disorient Express London–Prague. Zhruba čtvrtmetrové osobní vagónky individuálně výtvarně pojali oslovení britští a čeští výtvarníci a vznikl tak devítimetrový vlak, jehož vagony jsou skutečnými miniaturními origiálními uměleckými díly. Projekt vyvrcholí veřejnou aukcí vagónků v Českém domě během olympijských her, jejíž výtěžek podpoří Access to Sports, charitativní organizaci se sídlem v Islingtonu, Londýně, které poskytuje příležitost ke sportovní kvalifikaci pro sociálně znevýhodněnou mládež.
Namalujte olympiádu!
K příležitosti LOH 2012 a české kulturní sezony Českého centra Londýn Czech Open 2012 připravila Česká škola bez hranic v Londýně desetiminutový animovaný film využívající podklady ztvárněné 180 dětmi z Londýnské čtvrti Islington a z České školy bez hranic. Děti ve věku 3–13 let, které se projektu účastnily, vytvořily pod vedením Zuzany Jungmanové z České školy bez hranic podklad pro film během více než 50 workshopů mezi lednem a březnem 2012.
Film je tematicky inspirován antickými legendami a příběhy olympijských atletů, které byly vypodobeny na antických řeckých vázách. Příběh nám představí pět zvířátek žijících poblíž Britského muzea v Londýně, která se rozhodla vytvořit si vlastní olympijské hry, aby tak pomohla splnit sen malé holčičce, která nemůže navštívit skutečnou olympiádu. Londýnská premiéra filmu proběhne 10. června.
Do 8. srpna mohou návštěvníci Londýna vidět i sérii tří nových velkých graffiti dvou českých a jednoho místního umělce, která jsou inspirována olympijskými hrami a malbou Amorfa Franiška Kupky z roku 1912, která inspirovala vizuální styl českého týmu pro LOH 2012. Graffiti jsou umístěna ve veřejném prostoru na frekventované hlavní pěší stezce z Islingtonu směrem k olympijskému komplexu.
Nad rámec akcí v samotné čtvrti Islington uvádí londýnské České centrum i české umělce v programech, které jsou součástí londýnských festivalů a programů Cultural Olympiad. Kateřina Šedá uvede v červnu svůj workshop pro veřejnost v rámci Wide Open School v Hayword Gallery na břehu Temže jako jeden z více než stovky umělců, kteří pro zájemce z řad amatérů i profesionálů nabídnou své mistrovské kurzy. O dva týdny později se Sylva Fischerová setká s dalšími dvěma stovkami básníků na Poetry Parnassus, týdenním programu pro básníky všech národů, soutěžících na letošních LOH. Southbank Centre uvede v červenci během festivalu New Music 20x12 premiéru opery Zátopek, která ve 12 minutách přinese interpretaci Zátopkova legendárního běhu z londýnské olympiády v roce 1948 společně s dalšími jedenácti novými krátkými operami. Česká divadelní škola bude zastoupena i na rozsáhlém World Shakespeare Festivalu. České centrum navíc uvádí v British Film Institute retrospektivu věnovanou Jiřímu Trnkovi a jako součást London Festival of Architecture přináší spolu s Royal Institute of British Architects výstavní a přednáškový program slavící znovuotevření vily Tugendhat v Brně.