Praha – Zemědělci zatím kvůli chystanému zrušení daňových úlev u nafty znovu demonstrovat nebudou. Na mimořádném jednání se na tom dohodlo představenstvo Agrární komory. Agrárníci ale v příštích dnech znovu vyzvou k jednání premiéra a budou lobbovat u poslanců a senátorů, aby hlasovali proti návrhu. V případě, že zrušení nakonec projde, uspořádali by demonstraci v Praze.
Zemědělci zatím odkládají další demonstrace kvůli zelené naftě
„Zahájíme mediální kampaň, jejímž cílem bude podrobněji informovat veřejnost o zelené naftě a situaci, která kolem toho vznikla mezi námi a premiérem,“ podotkl prezident Agrární komory Jan Veleba. Agrárníci chystají v rámci kampaně do konce týdne mimo jiné v denících formou placené inzerce zveřejnit otevřený dopis premiérovi. Regionální pobočky komory pak hodlají vysvětlovat důvody své nespokojenosti lidem na venkově.
Jelikož vláda minulý týden zrušení zelené nafty schválila, zůstává nadějí agrární lobby zamítnutí návrhů v parlamentu. „Ředitelé komor vstoupí do kontaktu s místně příslušnými poslanci a senátory. Znovu se jim situaci pokusíme vysvětlit,“ uvedl Veleba, který přesto očekává, že poslanci balíček škrtů, jehož je zrušení zelené nafty součástí, přijmou.
„Pokud to takhle dopadne, teprve pak bychom připravili důraznou akci. Ta akce by byla v Praze,“ poznamenal šéf Agrární komory.
Nečas odmítá jednat se zemědělci, kteří „vydírají“
Minulý týden farmáři na protest proti návrhu na zrušení zelené nafty zpomalovali dopravu na českých silnicích pomalou jízdou svých zemědělských strojů. Více než 2 tisíce vozidel, především traktorů, asi dvě hodiny brzdilo provoz na 200 trasách ve 12 krajích.
Premiér Petr Nečas v den protestu uvedl, že je ochoten o daňovém zvýhodnění nafty jednat jen se zemědělci, „kteří nevydírají“. Jedinou agrární organizací, která se od blokád distancovala, byla Asociace soukromého zemědělství. Reprezentuje zájmy menších sedláků, kteří jsou v Česku v menšině.
Nyní mají čeští sedláci nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o devět Kč více než Poláci. Ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko se Slovenskem byly jediné dvě země v Evropské unii, kde by podobnou úlevu sedláci neměli.