Zpomalení globálního ekonomického růstu a výkyvy na akciových trzích v Číně, které otřásly důvěrou spotřebitelů, srážely loni zájem o nákup zlata. Opačným směrem naopak působily objednávky centrálních bank, které rozšiřovaly své rezervy. Celkem se poptávka snížila o 0,3 procenta na 4212 tun a klesla již čtvrtým rokem za sebou, uvedla Světová rada pro zlato (WGC).
Zájem o zlato klesl čtvrtý rok v řadě, centrální banky však rekordně nakupovaly
Největším trhem pro zlato loni zůstala Čína, za ní skončila Indie. Obě země mají na globální poptávce po zlatu podíl 45 procent. Poptávka v Číně loni stoupla o dvě procenta na 985 tun a v Indii o jedno procento na 849 tun.
Hlavní podíl na poptávce po zlatu má zájem o zlaté šperky. V Číně loni prodej zlatých šperků klesl o tři procenta. V Indii však byla poptávka třetí nejvyšší v historii.
Letos už poptávka poroste, tvrdí Světová rada pro zlato
Zájem o zlato měly loni centrální banky, které kupovaly žlutý kov, aby rozšířily své rezervy. Celkem centrální banky loni nakoupily 588,4 tuny zlata, což byl druhý nejvyšší údaj v historii. Nejvíce zlata banky koupily v roce 2013, a to 625,5 tuny.
V letošním roce by podle WGC mohla poptávka po zlatu růst. Pomoci jí mají další vysoké nákupy centrálními bankami a poptávka po cihlách a mincích od spotřebitelů po celém světě, v čele s Indií a Čínou.
Češi začali zlatu více věřit
Češi mají uloženo ve zlatě a drahých kovech 2 až 3 procenta svých aktiv. Západoevropané mají v tento typ spoření vyšší důvěru - kolem 12 až 15 procent, ve východní Evropě je to až 30 procent.
V loňském roce se však investice Čechů do zlata zvyšovaly až dvojnásobně. „Klienti to mají jako alternativu k penzijním fondům, stavebnímu spoření a dalším produktům. Díky tomu trh se zlatem loni výrazně vzrostl,“ řekl předseda představenstva Golden Gate CZ Pavel Ryba.